Balkonik dla seniora - ile kosztuje i komu przysługuje refundacja NFZ?
Balkonik dla seniora - ile kosztuje i komu przysługuje refundacja NFZ?

Balkonik dla seniora

Balkonik dla seniora jest ogromną pomocą w zakresie mobilności osób starszych mających problem z chodzeniem. Stosuje się go w celu wzmocnienia sprawności mięśni nóg i rąk oraz do codziennego, sprawniejszego poruszania się. Sprzęty te są stosowane także na początku rehabilitacji do wspomagania przy codziennych czynnościach - wstawaniu z łóżka oraz przemieszczaniu się po domu. Chodzik dla starszych osób jest lepszym rozwiązaniem niż kule, gdyż zapewnia choremu znacznie większą pewność i stabilność, dzięki czemu może pokonywać dłuższe dystanse bez odpoczynków. 

Rodzaje balkoników do chodzenia

Balkoniki i podpórki będą różnić się materiałem wykonania, zastosowaniem oraz oczywiście ceną. Aby odpowiednio wybrać model, należy skupić się na potrzebach osoby chorej oraz zaleceniach lekarza.

Balkonik sztywny

Ten rodzaj sprzętu sprawdzi się szczególnie dla osób, których największym problemem jest utrzymanie równowagi, zarówno podczas stania, jak i chodzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że balkonik sztywny posiada na nogach antypoślizgowe nakładki, a nie kółka, więc podczas spaceru wymagana jest siła, aby oderwać go od ziemi przy każdym kroku. Sprawdzi się także w przypadku osób, które chcą wzmocnić i rozruszać mięśnie całego ciała - będzie pomocny w trakcie rehabilitacji.

Balkonik kroczący

Tego typu chodziki dla starszych osób dopasowują się do zakresu ruchu ciała użytkownika. Rozwiązanie to sprawdzi się dla osób, które nie posiadają dość siły w rękach, aby przestawiać balkonik przy każdym kroku. Poruszanie się z balkonikiem kroczącym jest względem wykonywanych ruchów podobne do jazdy na rolkach lub łyżwach. Oznacza to, że pracują całe mięśnie rąk, nóg i tułowia - znacząco wpływa to na ich elastyczność i wytrzymałość. Dostępne są także modele skonstruowane tak, że w razie potrzeby można unieruchomić stelaż i usztywnić konstrukcję balkonika.

Balkonik na kółkach

Ten rodzaj balkoniku dla seniora będzie odpowiednim wyborem dla osób, które nie posiadają problemów z utrzymaniem równowagi. Zamontowane kółka ułatwiają płynne poruszanie się, więc sprzęt sprawdzi się na spacerach oraz w domu. Warto pamiętać o tym, że osoba używająca tego typu balkoniku powinna posiadać silne mięśnie rąk i tułowia.

Jak dobrać balkonik dla osoby starszej?

Najważniejszymi kwestiami, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu chodzika dla starszych osób są:

  • materiał wykonania,
  • możliwość składania,
  • okres gwarancji i dostępność serwisu,
  • wysokość i możliwość jej regulacji.

Może się zdarzyć, że balkonik dla seniora nie będzie już wystarczającą pomocą, a wtedy warto zastanowić się nad skorzystaniem z wózka. W takiej sytuacji zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem Jak dobrać wózek inwalidzki?.

Ile kosztuje balkonik?

Koszt balkoniku dla seniora jest uzależniony od rodzaju sprzętu, materiału, z jakiego jest wykonany oraz dodatkowych udogodnień. Ceny takiego sprzętu wahają się od 80 do nawet 700 zł. 

Komu przysługuje refundacja NFZ na balkonik?

Refundacja na chodzik dla starszych osób przysługuje choremu raz na 5 lat. Jej kwota jest ustalana procentowo - wynosi maksymalnie 70% ceny zakupu sprzętu, ale jednocześnie nie może przekraczać 240 zł. Listę osób, które mogą wystawić zlecenie na refundację, można znaleźć na stronie NFZ, należą do nich m.in.: fizjoterapeuta, lekarz POZ, ortopeda czy chirurg.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl