Czy balkonik jest sprzętem rehabilitacyjnym?
Czy balkonik jest sprzętem rehabilitacyjnym?

Balkonik - sprzęt pomocniczy dla seniorów i osób niepełnosprawnych 

Balkonik dla seniora bardzo często nie jest uznawany za sprzęt rehabilitacyjny. Jest to urządzenie lub inaczej pomoc techniczna stosowana przez osoby z problemami zdrowotnymi, a konkretnie problemami ze swobodnym poruszaniem się. Mówiąc w skrócie, balkonik dla seniora może być pomocny w codziennym funkcjonowaniu i poprawie jakości życia, ale z reguły nie spełnia funkcji urządzenia rehabilitacyjnego. 

 

Nieco inaczej jednak przedstawia się sytuacja, kiedy balkoniki i podpórki stanowią pomoc osobom starszym oraz niepełnosprawnym w rehabilitacji, poprawie funkcjonalności lub wzmocnieniu siły mięśniowej. W tej sytuacji, chodziki mogą być uznawane za sprzęt rehabilitacyjny, ponieważ są to urządzenia, które umożliwiają osobie chorej lub niepełnosprawnej przemieszczenie się z łóżka na siedzisko, a także zapewnienie wsparcia i stabilności podczas wykonywania ćwiczeń.

 

Chodzik rehabilitacyjny jest zaprojektowany i dostosowany do potrzeb osób, które wymagają wsparcia w czasie rehabilitacji, np. po urazach, chorobach lub zabiegach chirurgicznych. W wielu sytuacjach zakup takiego balkonika jest konieczny, bowiem umożliwia on pacjentowi wykonywanie ćwiczeń ruchowych, co przyspiesza proces rehabilitacji i poprawia funkcjonalność ciała. W zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności, pacjenci mogą korzystać z różnych rodzajów balkoników rehabilitacyjnych służących do zsiadania z krzesła, wchodzenia i schodzenia po schodach, czy też pokonywania krawężników.

Komu przysługuje i jak załatwić balkonik na NFZ?

Dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, rodzaj sprzętu, cel rehabilitacji oraz dostępność środków finansowych NFZ. Zazwyczaj, aby móc skorzystać z dofinansowania zakupu sprzętu rehabilitacyjnego przez NFZ, pacjent musi spełniać wskazane kryteria kwalifikacyjne, np. mieć orzeczenie o niepełnosprawności lub zalecenie lekarskie do zakupu danego sprzętu. Choć balkonik nie jest typowym sprzętem rehabilitacyjnym, to wciąż zalicza się do katalogu produktów medycznych refundowanych przez NFZ w określonych sytuacjach.

 

Refundacja NFZ może obejmować zakup balkonika dla seniora lub osoby niepełnosprawnej jeśli jest on niezbędny ze względu na stan zdrowia pacjenta i zostanie zalecany przez lekarza podstawowej opieki medycznej lub lekarza specjalistę, w tym ortopedę, neurotraumatologa, geriatrę, chirurga oraz neurochirurga. W przypadku balkonika rehabilitacyjnego, pacjent może ubiegać się o dofinansowanie, jeśli:

 

  • posiada ubezpieczenie zdrowotne 
  • ma orzeczenie o niepełnosprawności lub zalecenie lekarskie do zakupu balkonika rehabilitacyjnego,
  • ma trudności z wstawaniem z łóżka lub siedzenia, lub potrzebuje wsparcia podczas rehabilitacji,
  • wskazania medyczne pacjenta uzasadniają konieczność zastosowania balkonika rehabilitacyjnego.

 

Warto jednak pamiętać, że decyzja o przyznaniu dofinansowania zależy od indywidualnego przypadku pacjenta oraz od dostępności środków finansowych NFZ na danym terenie. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem specjalistą lub doradcą NFZ w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat dofinansowania zakupu balkonika rehabilitacyjnego.

Ile kosztuje balkonik na NFZ?

W zależności od stanu zdrowotnego pacjenta, NFZ oferuje pokrycie kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego w całości lub częściowo. Z reguły, zakup balkonika rehabilitacyjnego dofinansowywany jest do 70% wartości urządzenia, ale z nałożonym limitem 240 zł. Przy okazji warto zaznaczyć, że nowy sprzęt medyczny przysługuje pacjentowi raz na 5 lat. Koszt zakupu balkonika rehabilitacyjnego na rynku wynosi zazwyczaj od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i funkcjonalności. Zatem, w przypadku niektórych pacjentów, dotacja z NFZ może być stosunkowo niska, ale dla większości pacjentów jest ona szansą na zakup profesjonalnego sprzętu bez konieczności nadmiernego obciążania domowego budżetu. 

Balkonik rehabilitacyjny, a balkonik dla seniora - czy to ten sam balkonik?

Bazując na definicjach podanych wyżej, można wywnioskować że balkonik rehabilitacyjny i balkonik dla seniora są urządzeniami o różnych funkcjach i przeznaczeniach. Balkonik rehabilitacyjny jest urządzeniem medycznym, które służy do rehabilitacji, a balkonik dla seniora to pomoc techniczna, która ma na celu zapewnienie wygody i bezpieczeństwa osobom starszym lub niepełnosprawnym. Przyglądając się bliżej konstrukcjom obu urządzeń, można zauważyć, że oba urządzenia są dosyć podobne. Zarówno chodzik rehabilitacyjny jak i balkonik dla seniora stworzono z myślą o różnych problemach pacjentów. Osoby posiadające trudności z utrzymaniem równowagi mogą wybierać spośród wielu modeli statycznych (bez kółek), zaś pacjenci, którym brakuje sił, ale nie mają większych problemów z równowagą powinni szukać balkoników na kółkach.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl