Jak dobrać wózek inwalidzki?
Jak dobrać wózek inwalidzki?

Duży wybór wózków inwalidzkich powoduje, że wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego modelu dla siebie czy bliskich. Dzięki nowoczesnym technologiom wózki są stale ulepszane i przystosowywane do potrzeb użytkowników, którym zależy na samodzielności i niezależności. 

Dla wielu osób wózek inwalidzki jest nieocenioną pomocą w funkcjonowaniu, dlatego wybór odpowiedniego modelu powinien być uwarunkowany skutecznym zwiększeniem mobilności danej osoby przy jednoczesnym dbaniu o niezakłócanie efektów rehabilitacji. 

Jak dobrać odpowiedni wózek inwalidzki?

Wybór odpowiedniego modelu wózka inwalidzkiego zapewnia osobie niepełnosprawnej wsparcie w prowadzeniu mobilnego życia i podtrzymuje efekt rehabilitacji. Warto mieć na uwadze, że osoby korzystające z wózka muszą czuć się w nim dobrze i komfortowo, ponieważ w innym wypadku mogą bardzo łatwo się zniechęcić do sprzętu i nie chcieć z niego korzystać.

Dostępne są aluminiowe wózki inwalidzkie dedykowane głównie osobom często przemieszczającym się, również poza obręb domu. Lekkość konstrukcji umożliwia łatwy transport wózka, a trwałe aluminium pozwala korzystać ze sprzętu wiele lat. Ciężkie modele stalowych wózków inwalidzkich wybierane są zwykle przez osoby potrzebujące mocnej stabilizacji oraz osoby, dla których waga urządzenia nie stanowi problemu. 

Przed zakupem wózka warto skonsultować się z rehabilitantem lub lekarzem, którzy będą w stanie precyzyjnie określić potrzeby pacjenta i doradzą, jakie funkcje czy elementy usprawnią funkcjonowanie osoby na wózku. Pacjenci mogą mieć różne potrzeby i prowadzić odmienne style życia, dlatego wózek powinien być urządzeniem spersonalizowanym. Jednocześnie bardzo ważne jest by nie zniechęcać osoby na wózku do aktywności fizycznej, dlatego nie dla każdego dobrym rozwiązaniem jest wózek elektryczny.

Wózek inwalidzki - elektryczny czy ręczny?

Wózki inwalidzkie mogą być napędzane elektrycznie lub sterowane ręcznie. Wybór jednego z tych rodzajów najczęściej uwarunkowany jest preferencjami osoby korzystając z urządzenia, ale też jej możliwościami zarówno finansowymi, fizycznymi jak i lokalowymi. 

Wózek elektryczny stanowi rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości samodzielnego poruszanie się na wózku inwalidzkim. Modele te posiadają zamontowany specjalistyczny przycisk, który umożliwia komfortowe sterowanie pojazdem. Elektryczne wózki inwalidzkie zwykle wybierane są przez osoby starsze i osoby niepełnosprawne, które nie radzą sobie z pokonaniem nawet małych odległości samodzielnie. 

Warto mieć na uwadze, że na rynku można znaleźć niejeden model lekkiego składanego wózka inwalidzkiego elektrycznego, który spełnia potrzeby użytkownika a jednocześnie jest łatwy w transporcie i umożliwia poruszanie się nawet po nierównym podłożu. 

Ręczny wózek inwalidzki napędzany siłą mięśni wbrew pozorom ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest zwykle dużo tańszy od wózka czy skutera elektrycznego. Ponadto wózek ręczny jest gabarytowo mniejszy i posiada często opcję składania, co jest niezwykle istotne, gdy osoba korzystająca z wózka mieszka w małym lokalu lub często musi transportować wózek w bagażniku auta. 

Wózki ręczne stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które są w stanie samodzielnie wprawiać pojazd w ruch. Dzięki pracy mięśni rąk, użytkownik wózka pozostaje w ciągłej sprawności fizycznej górnej części ciała, co umożliwia utrzymanie dobrej sprawności ramion. Można powiedzieć, że ręczne wózki inwalidzkie stanowią tu pewną formę rehabilitacji, która dodatkowo podnosi samoocenę użytkownika i poprawia jego samopoczucie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego elektrycznego?

Wybierając wózek inwalidzki elektryczny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc silnika i możliwości urządzenia. Warto również sprawdzić sprawność hamulców, oświetlenie i wypróbować sposób sterowania. Należy skontrolować czy dany model wózka posiada oznaczenie CE i czy możliwe jest serwisowanie produktu w Polsce. Poza tym istotne jest również dopasowanie siedziska do użytkownika. Przy zakupie dobrze jest ustalić sposób eksploatacji danego modelu i wytyczne w kwestii ładowania akumulatora do wózka inwalidzkiego. 

Na co zwrócić uwagę kupując wózek inwalidzki ręczny?

Przy wyborze ręcznego wózka inwalidzkiego warto pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, w tym o dopasowaniu wózka do stopnia niepełnosprawności użytkownika. Ponadto należy odpowiednio dostosować głębokość i szerokość siedziska i sprawdzić stan hamulców. Warto również mieć na uwadze dodatkowe możliwości składanego wózka inwalidzkiego Cruiser Active 2 RF-4, takie jak koła antywywrotne czy regulacja środka ciężkości. Jeżeli szukasz wózka dla osoby prowadzącej aktywny tryb życia, wybierz lżejszy model o mniejszych kółkach. 

Wózki inwalidzkie muszą być dopasowane do osób i aktywności

Bez względu na to, czy jest to lekki wózek inwalidzki ręczny czy model z napędem elektrycznym, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany produkt, rodzaj hamulców oraz kół. Najważniejsze jest jednak odpowiednie dopasowanie modelu do stopnia niepełnosprawności użytkownika oraz jego trybu życia. 

Na rynku można znaleźć specjalne wózki inwalidzkie dostosowane do indywidualnych preferencji z dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz starszym. Kluczowe jest więc określenie konkretnych funkcji wózka, tak aby nie utrudniały one wykonywania niektórych czynności, a je wspierały. 

Przykładowo, młode osoby z uszkodzeniem lędźwiowym powinny zdecydować się na lekki, aktywny wózek inwalidzki, w stylu modelu Cruiser Active 3 RF-5 dzięki któremu będą mogły samodzielnie pokonywać przeszkody. Osoby starsze mają zdecydowanie inne potrzeby i możliwości, więc wózek dedykowany dla nich będzie posiadał całkowicie odmienne funkcje. Technologia umożliwiła również stworzenie sportowych wózków inwalidzkich dla osób aktywnie uprawiających sport. 

Wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych

Wybór wózka inwalidzkiego dla osób niepełnosprawnych zależy od wielu czynników, w tym stopnia niepełnosprawności i możliwości ruchowych użytkownika. Dostępność wielu modeli powoduje, że dobranie spersonalizowanego wózka, nie stanowi dzisiaj problemu. Dla osób o nikłej sile mięśniowej produkowane są automatyczne wózki elektryczne sterowane przyciskiem. 

Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych stworzyli spacerowy wózek inwalidzki dla dorosłych, taki jak Cruiser RF-1, który umożliwia swobodne poruszanie się na zewnątrz po różnej powierzchni. Jest on ułatwieniem nie tylko dla użytkownika wózka ale i dla opiekuna osoby niepełnosprawnej pchającego wózek. Mając na uwadze częste podróże samochodem, chociażby do lekarza, warto pomyśleć zakupie składanych wózków inwalidzkich, które bez problemu zmieszczą się w bagażniku. 

Wózki inwalidzkie dla osób starszych

Wózek inwalidzki dla osób starszych oznacza często wyższy poziom niezależności i samodzielności. Rozważając decyzję jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej będzie najlepszy należy mieć na względzie komfort i wygodę a także bezpieczeństwo poruszania się. Ze względu na to, że seniorzy raczej nie są zbyt aktywni, ponieważ zwykle nie mogą polegać na sile swoich mięśni, najczęściej wybierają modele elektryczne. Poza możliwością poruszania się bez użycia siły, zapewniają one szansę na przemieszczanie się bez pomocy osób trzecich. 

Wózki inwalidzkie dla dzieci

Nowoczesne wózki inwalidzkie dla dzieci wspomagają rehabilitację we wczesnym etapie rozwoju w celu ułatwienia im funkcjonowania w dorosłym życiu. Do rehabilitacji małego dziecka konieczny jest spacerowy wózek inwalidzki, z którego dziecko może korzystać zarówno w domu jak i na dworze. 

Dziecięcy wózek inwalidzki posiada specjalną konstrukcję i wiele dodatkowych elementów regulujących, które sprawiają, że jest on dostosowany do potrzeb dziecka. Na rynku dostępne są bardzo zaawansowane modele, które ułatwiają funkcjonowanie zarówno chorym dzieciom jak i ich opiekunom, pełniąc przy tym funkcję rehabilitacyjną. 

Wybierając wózek dla dziecka należy mieć na uwadze rozmiary urządzenia, a w szczególności siedziska. Źle dobrany sprzęt nie wspomoże rehabilitacji, a może ją wręcz opóźnić. Szerokość siedziska musi być dopasowana do szerokości bioder malucha, tak aby dziecko na wózku inwalidzkim siedziało stabilnie i komfortowo. Maluch może wykonywać niekontrolowane ruchu, stąd potrzeba odpowiedniego zabezpieczenia. 

Gdzie kupować wózki inwalidzkie?

Wybierając wózek inwalidzki warto zapoznać się ofertą internetowego sklepu medycznego, który posiada wiele zróżnicowanych modeli dopasowanych do potrzeb użytkowników wraz z dodatkowymi akcesoriami. Dzięki dokładnym opisom znajdującym się na stronie, możesz nie wychodząc z domu, spokojnie zapoznać się ze specyfikacją danego modelu, przejrzeć instrukcję obsługi czy sprawdzić ile kosztuje wózek inwalidzki, którym jesteś zainteresowany. 

Po znalezieniu sklepu z interesującą ofertą warto skonsultować się z jego obsługą w celu skonsultowania zakupu. Dzięki takiej rozmowie klient może zyskać pewność, czy wybrany model na pewno spełni jego oczekiwania i czy będzie odpowiedni dla osoby z niego korzystającej. Przy okazji, w przypadku braku dokładnych informacji na stronie, można dopytać o możliwość uzyskania dofinansowania na wózek inwalidzki

Jak skorzystać z refundacji na wózki inwalidzkie?

Osoby niepełnosprawne przy zakupie wózka inwalidzkiego mogą skorzystać z opcji dofinansowania zakupu ze środków NFZ, ale warto mieć na uwadze, że nie wszystkie sklepy zapewniają nabywanie sprzętu w takim trybie oraz że nie każdy model wózka jest refundowany. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem artykułem Komu i kiedy przysługuje refundacja NFZ na wózek inwalidzki.

Aby uzyskać dofinansowanie NFZ do wózka inwalidzkiego w 2022 roku należy udać się do lekarza specjalisty lub rehabilitanta medycznego, który określi jaki sprzęt jest wymagany w danej sytuacji i wystawia zlecenie na wózek inwalidzki. Następnie w ciągu 30 dni należy udać się do placówki Narodowego Funduszu Zdrowia i potwierdzić uzyskanie refundacji. Podpisane zlecenie jest gotowe do przedstawienia w sklepie medycznym. 

Możliwe jest również uzyskanie dodatkowego dofinansowania z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek z orzeczeniem o niepełnosprawności wraz z kopią zlecenia na wózek inwalidzki oraz fakturą proforma na dany model urządzenia. Po rozpatrzeniu wniosku przez PCPR, zlecenie jest gotowe do realizacji.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl