Orteza na łokieć - Po co, ile kosztuje i jak długo nosić?
Po co orteza na łokieć, ile kosztuje i jak długo nosić?

Orteza na łokieć może występować pod różnymi postaciami w zależności od jej przeznaczenia. Na rynku dostępne są zarówno modele stosowane w celach profilaktycznych jak i stabilizatory umożliwiające rehabilitację stawu łokciowego. 

Co zrobić z bolącym łokciem?

Najczęstszym powodem bólu łokcia jest jego nadmierna eksploatacja. Występuje m.in. w przypadku uprawiania wielu dyscyplin sportowych czy hobby, które opierają się na powtarzalnych ruchach w obrębie łokcia, czy nawet całej ręki. Niekiedy przyczyną bólu jest stan zapalny, a nawet urazy. Należą do nich: złamanie łokcia, skręcenie lub zwichnięcie, złamanie wyrostka łokciowego. Do urazów tego stawu prowadzą upadki, wypadki czy kontuzje sportowe. 

Każdy ból, szczególnie nie ustępujący po zastosowaniu domowych sposobów i trwający dłuższy czas, należy skonsultować z lekarzem. Po zdiagnozowaniu przyczyny bólu specjalista może zalecić specjalistyczne zabiegi i stosowanie artykułów medycznych np.:

  • fizjoterapię,
  • kinesiotaping,
  • stabilizator na łokieć,
  • zastrzyk sterydowy,
  • masaż.

Niektóre przyczyny bólu nie wymagają specjalnych zabiegów i stosowania stabilizatora łokcia, a pomaga wyłącznie odpoczynek od czynności wywołującej przeciążenie. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zarówno metod leczenia, jak i ortezy na łokieć

Ile kosztuje orteza na rękę?

Zadaniem ortez i stabilizatorów są: ochrona stawu, zabezpieczenie przed kontuzją, odciążenie bolesnej okolicy, wspomaganie podczas uprawiania sportu oraz wsparcie przy cięższych pracach. Wybór odpowiedniego stabilizatora na łokieć należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ceny takich artykułów zależą od rodzaju ortez i stabilizatorów kończyn górnych

Do najtańszych produktów należą produkty wykonane z jednego rodzaju materiału, stosowane głównie w profilaktyce urazów (np. elastyczna opaska stawu łokciowego). Zdecydowanie większą kwotę należy zapłacić za ortezę z regulacją kąta wyprostu i zgięcia łokcia (np. orteza stawu łokciowego AM-KG-AR/1R). W zależności od rodzaju, jego cena wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Kobieta trzymająca się za bolący łokieć.

Jak długo nosić ortezę na łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to nazwa zespołu bólowego, który wynika z przeciążenia mięśni powstającego po długotrwałym wykonywaniu jednostajnych ruchów ręką. Powstające przez to mikrourazy inicjują proces zapalny, objawiający się bólem w bocznej części łokcia, który może promieniować do nadgarstka i palców dłoni. Aby prawidłowo wybrać produkt z szerokiej oferty ortez kończyny górnej, należy skonsultować zalecany rodzaj z lekarzem. 

Przy wyborze konkretnego artykułu, warto pamiętać, aby był wykonany z wytrzymałych materiałów, które będą przyjazne skórze. Orteza łokcia powinna optymalnie przylegać do kończyny i być dopasowana pod względem rozmiaru. Szczególnie należy o tym pamiętać, poszukując stabilizatora na łokieć dla dzieci

Czas przez jaki należy nosić ortezę, jest dosyć indywidualny. Zależy od predyspozycji do gojenia się urazów, rodzaju urazu, decyzji lekarza. Ciężko jednoznacznie stwierdzić jak długo będzie występowała potrzeba noszenia ortezy łokciowej - czas ten może trwać nawet do kilku miesięcy w przypadku poważnych urazów.

Czy ortezę można ściągać?

Ze względu na zadania, które powinna spełniać orteza łokcia zalecenia odnośnie jej ściągania, będą się różnić. W przypadku początkowych etapów leczenia po urazie i noszenia stabilizatora na łokieć po złamaniu - nie należy ściągać go na noc. Podczas snu wiele osób zmienia pozycję ciała, co może spowodować dodatkowy uraz. Jeśli orteza na łokieć noszona jest profilaktycznie, to oczywiście nie ma potrzeby zakładania jej przy wykonywaniu codziennych czynności. Jeśli nie masz pewności odnośnie możliwości ściągania stabilizatora, zapytaj swojego lekarza lub fizjoterapeuty. Nie podejmuj tej decyzji samodzielnie.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl