Urazy stawu skokowego - jak zapobiegać i leczyć?
Urazy stawu skokowego - jak zapobiegać i leczyć?

Uraz stawu skokowego to bardzo często występująca kontuzja, do której dojść może podczas zwykłego upadku czy uderzenia. Uraz stawu skokowego bardzo często skutkuje silnym bólem i ograniczeniem ruchu kończyny. Niekiedy kontuzja stawu skokowego może prowadzić nawet do uszkodzenia mięśni i kości. Na szczęście istnieją wyroby medyczne mogące skutecznie uchronić staw skokowy przed kontuzjami oraz wspomóc leczenie w przypadku wystąpienia urazu. 

Rodzaje kontuzji stawu skokowego

Staw skokowy ma dosyć skomplikowana budowę, co sprzyja częstemu występowaniu kontuzji kończyn dolnych. Głównym zadaniem stawu skokowego jest połączenie kości podudzia oraz stopy w celu umożliwienia wykonywania wielu ruchów stopą. Istnieją trzy główne typy kontuzji stawu skokowego

Złamanie w obrębie stawu skokowego

Złamanie w obrębie stawu skokowego polega na przerwaniu ciągłości kości, w przypadku stawu skokowego najczęściej przerwana zostaje kość goleniowa łączącej kostkę z kolanem. Można wyróżnić kilka typów złamań: jednej kostki, dwóch kostek oraz złamanie trójskokowe.

W przypadku każdego złamania konieczna jest interwencja lekarza, który zajmie się złożeniem i unieruchomienie kości. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja. Interwencja lekarska oraz operacja to dopiero początek leczenia, ponieważ ważnym krokiem w procesie powrotu do zdrowia jest rehabilitacja. 

Skręcenie kostki 

Do skręcenia kostki dochodzi wtedy, gdy przekroczony zostanie fizjologiczny zakres ruchu stawu. W tej sytuacji uszkodzone zostają również inne części stopy takie jak tkanka miękka, torebka stawowa czy więzadło. Uraz skrętny stawu skokowego określany jest zgodnie z trzystopniową skalą:

  • pierwszy stopień - naciągnięcie więzadła powodujące obrzęk, łagodny ból oraz minimalną niestabilność stawu.
  • drugi stopień - naderwanie więzadła, przy którym występuje ból, niestabilność oraz widoczny obrzęk. 
  • trzeci stopień - zerwanie więzadła charakteryzujące się silnym bólem oraz dużym obrzękiem, w tej sytuacji staw jest całkowicie niestabilny.  

Zwichnięcie kostki 

Zwichnięcie kostki dochodzi w momencie przemieszczenia powierzchni stawowych względem siebie. Do objawów zwichnięcia kostki należy silny ból, powiększająca się opuchlizna, zasinienie i zmiany w obrębie stawu. 

W tym przypadku najczęściej konieczna jest wizyta u lekarza, który zajmie się nastawienie zwichniętej kostki. W sytuacji zwichnięcia, należy udać się do lekarza niezwłocznie, gdyż każde opóźnienie może spowodować trwałe zmiany. Kończyna zostaje unieruchomiona, aby ograniczyć możliwość nadwyrężania stopy. 

Najczęstsze urazy i choroby stawu skokowego 

Niewyleczony uraz stawu skokowego może mieć poważne konsekwencje w przyszłości, ponieważ naruszenie struktury wewnętrznej w stopie powoduje często nawrót dolegliwości i problemów. 

Poza problemami ze stawem skokowym, możemy mieć do czynienia z uszkodzeniami i chorobami całej stopy, które również wymagają specjalistycznego leczenie i ochrony. Kości w stopie są bardzo delikatne, a jednocześnie na nich spoczywa cały ciężar ciała, co może powodować duże ilości kontuzji i chorób. Wśród najczęstszych kontuzji stopy znajduje się zwichnięta kostka, która nieleczona może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawu, a także złamanie kości śródstopia powodujące silny ból i uniemożliwiające chodzenie. 

Dużym problemem medycznym jest uszkodzenie naszego najmocniejszego ścięgna, jakim jest ścięgno Achillesa. Charakteryzuje się ono silnym bólem przy próbie wykonania ruchu stopą, co bardzo utrudnia poruszanie się. W takim przypadku, konieczne jest celowe odciążenie i ochrona ścięgna poprzez użycie stabilizatora ścięgna Achillesa, takiego jak Osłona ścięgna Achillesa 6770 S. Orteza na ścięgno Achillesa masuje uszkodzony obszar łagodząc ból i pomaga w zmniejszeniu obrzęku.

Przykładem uciążliwych dolegliwości jest również przypadłość zwana opadającą stopą wynikająca z porażenia nerwu strzałkowego. W tym przypadku, ważne w leczeniu jest noszenie odpowiedniej orteza na opadającą stopę, która wspomaga unoszenie stopy i przeciwdziała zahaczaniu palcami o podłoże chroniąc przed upadkiem. Orteza stawu skokowego ze wzmocnieniem doskonale chroni przed skręceniami i zwichnięciami w obrębie stawu.  

Dużą uciążliwość w codziennym funkcjonowaniu stanowi również tak zwany paluch koślawy będący schorzeniem w obrębie śródstopia. Można go leczyć przy pomocy ortezy na haluksy lub specjalistycznych wkładek na haluksy. Ponadto, warto zainwestować w buty na szeroką stopę z haluksami, które ograniczają ból i umożliwią swobodne chodzenie.

czarny stabilizator na kolano

Jak wspomóc leczenie urazów stawu skokowego? 

Od stawu skokowego, czyli kostki zależy nasza zdolność chodzenia, biegania i skakania, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o jego stan. Wizyta u lekarza czy operacja to dopiero początek drogi prowadzącej ku odzyskaniu pełnej sprawności. Często dopiero odpowiednia rehabilitacja czy fizjoterapia umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania. Zastosowanie ortez i stabilizatorów okazuje się bardzo efektywnym rozwiązaniem przyspieszającym powrót do zdrowia. 

Ortezy kończyny dolnej służą do odciążania stawów oraz i unieruchamiania poszczególnych części kończyny. Zastosowanie stabilizatora na kostkę w przypadku uszkodzeń lub chorób stawu jest korzystniejszym rozwiązaniem niż założenie gipsu, ponieważ stabilizacja jest mniej sztywna i zdecydowanie lżejsza. Usztywnienie stawu skokowego stabilizuje stopę przy zachowaniu dość dużej sprawności kończyny i braku zbędnego ograniczania ruchomości.

Orteza na kostkę właściwie zabezpiecza naruszony obszar i umożliwia pełną regenerację. Przy lżejszych obrażeniach skuteczna może okazać się nieskomplikowana opaska na kostkę, która zapewni dobrą stabilizację stopy i rozgrzeje bolące miejsce. W przypadku poważniejszych obrażeń i schorzeń konieczne będzie zastosowanie ortezy stawu skokowego NEOX, która przeciwdziała gwałtownym ruchom. 

Ortezę kostki można wykorzystać zarówno w przypadku leczenia urazów i schorzeń, ale także profilaktycznie. Profilaktyka w tym zakresie jest szczególnie ważna dla sportowców, którzy stosują opaskę uciskową na kostkę w celu zapobiegania kontuzjom, zwłaszcza w miejscach, które uległy już kiedyś uszkodzeniom. Dodatkowo opaska uciskowa zwiększa przepływ krwi w kończynie i podnosi temperaturę rozgrzewając stopę.  

Stabilizację oraz ochronę przy urazach tkanek miękkich okolicy stawu skokowego, a także wyleczenie złamań stawu skokowego i śródstopia zapewnić może Orteza stopy niska AIR Walking Boot DRQI5F. But ortopedyczny od producenta Air Walker gwarantuje efektywną stabilizację oraz poprawną cyrkulację powietrza. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl