Wsparcie w problemach ruchowych - wózek inwalidzki, balkonik, czy kule?
Wsparcie w problemach ruchowych - wózek inwalidzki, balkonik, czy kule?

Różnice pomiędzy sprzętem pomocniczym do chodzenia 

Pomoce do chodzenia służą do stabilizacji i wsparcia ciała, zwłaszcza podczas wykonywania czynności ruchowych. Mogą być stosowane przez różne osoby, w tym:

  • osoby starsze - sprzęt może pomóc seniorom przemieszczać się swobodnie oraz utrzymać równowagę i uniknąć upadków, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych z osłabionymi mięśniami lub kośćmi,
  • osoby z kontuzjami lub urazami - balkoniki i podpórki lub kule ortopedyczne mogą pomóc w czasie rekonwalescencji po kontuzjach lub urazach, takich jak złamania kości, skręcenia lub zwichnięcia stawów,
  • osoby z niepełnosprawnością ruchową - balkoniki i podpórki, kule oraz wózki inwalidzkie mogą być pomocne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które mają trudności z poruszaniem się samodzielnie, na przykład w przypadku osób z porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym, czy z urazem rdzenia kręgowego,
  • osoby z chorobami układu kostno-mięśniowego - sprzęt wspomagający ruchomość może pomóc osobom z chorobami układu kostno-mięśniowego, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów lub osteoporoza, a także w utrzymaniu równowagi i uniknięciu urazów.

Ważne jest, aby dobierać odpowiednie urządzenia ortopedyczne pod indywidualne potrzeby każdej osoby, dlatego przed zakupem należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Dla kogo kule?

Kule ortopedyczne to specjalistyczne narzędzia, które służą do wspomagania poruszania się osób z ograniczeniami ruchowymi. Są stosowane w wielu sytuacjach, w tym przy:

  • kontuzjach kończyn dolnych, np. złamaniach kości udowej, piszczelowej lub strzałkowej,
  • schorzeniach stawów, np. artrozie lub zapaleniu stawów,
  • zaburzeniach równowagi i koordynacji ruchowej,
  • zaburzeniach funkcji chodu, np. spowodowanych przez choroby neurologiczne.

Kule ortopedyczne zapewniają wsparcie i stabilność podczas chodzenia osobie, która ma z tym pewne problemy, ale wciąż jest w stanie poruszać się samodzielnie. Dzięki temu może ona uniknąć upadków i urazów, a także zwiększyć swoją mobilność i niezależność w codziennych czynnościach.

Dla kogo balkoniki i podpory?

Balkoniki i podpórki służą do zapewnienia dodatkowej stabilności podczas chodzenia lub stania. Mogą być one bardzo pomocna dla osób starszych, które mają problemy z równowagą lub brakiem sił w nogach, lub osób, które doświadczają bólu lub zmęczenia podczas chodzenia. Balkoniki i podpórki mogą być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, aby pomóc użytkownikowi w utrzymaniu aktywnego stylu życia i niezależności. 

Podpórka umożliwia użytkownikowi utrzymanie równowagi i uniknięcie niebezpiecznych upadków, co może być szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które są narażone na większe ryzyko złamań kości. Balkonik i podpórka mogą również pomagać w zmniejszeniu obciążenia na stawach, szczególnie w przypadku osób z chorobami stawów.

Podpórki i balkoniki to rozwiązania dla osób w każdym wieku. Mogą one być przydatne na przykład osobom z urazami lub takim, które potrzebują wsparcia podczas rehabilitacji pooperacyjnej. Balkoniki często są wykorzystywane również przez młode osoby z różnymi stopniami niepełnosprawnościami lub chorobami, które wpływają na ich zdolność do poruszania się. W takich przypadkach, podpórka może pomóc w utrzymaniu niezależności i samodzielności. 

Dla kogo wózki inwalidzkie?

Wózek inwalidzki jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami, które mają duże trudności z poruszaniem się lub są całkowicie niezdolne do samodzielnego chodzenia. Taki sprzęt pozwala osobom z niepełnosprawnością na niezależne przemieszczanie się i uczestniczenie w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, wizyty u lekarza czy wychodzenie na spacery. Wózki inwalidzkie można stosować w przypadku różnych rodzajów niepełnosprawności, takich jak choroby neurologiczne, porażenie mózgowe, amputacje kończyn, stwardnienie rozsiane, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, urazy rdzenia kręgowego, a także w przypadku osób starszych, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. 

Czy warto inwestować w sprzęt wspomagający ruchliwość?

W wielu przypadkach, wózek inwalidzki jest niezbędny do poprawy jakości życia osoby, która nie posiada możliwości samodzielnego poruszania się. Balkoniki, podpórki i kule ortopedyczne pomagają zaś w poprawie mobilności, zapobieganiu upadkom, zmniejszeniu bólu i zmęczenia, a także w utrzymaniu niezależności i samodzielności. Wszystkie te sprzęty mogą zatem znacznie poprawić jakość życia osób starszych, pacjentów po przebytych urazach i operacjach oraz osób z niepełnosprawnościami. Wybierając sprzęt medyczno - ortopedyczny warto upewnić się, że jest on odpowiednio dopasowany do potrzeb i warunków osoby, która go używa, aby zapewnić maksymalną wygodę i skuteczność. 

Faktem jest, iż sprzęty medyczno-ortopedyczne, a zwłaszcza nowoczesne i wielofunkcyjne wózki inwalidzkie, często są dosyć drogie i mogą wymagać poniesienia pewnych kosztów utrzymania i konserwacji. Warto jednak mieć na uwadze korzyści ze stosowania profesjonalnego sprzętu oraz fakt, że w Polsce istnieje możliwość refundacji sprzętu medycznego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jednakże, dofinansowanie jest uzależnione od wielu czynników, w tym od rodzaju sprzętu medycznego, przyczyny niepełnosprawności, czy stanu zdrowia osoby korzystającej ze sprzętu.

Dofinansowanie z NFZ

Aby otrzymać dofinansowanie z NFZ, osoba potrzebująca wsparcia ruchowego powinna posiadać skierowanie od lekarza, wskazujące na konieczność użycia danego sprzętu, a także spełnić określone kryteria kwalifikacyjne. W przypadku niektórych urządzeń, takich jak wózki inwalidzkie, kryteria kwalifikacyjne są szczegółowe określone, a dofinansowanie może być ograniczone do pewnej kwoty lub tylko do wskazanej części kosztów.

Przeczytaj więcej:

W celu uzyskania informacji na temat refundacji sprzętu medycznego przez NFZ, warto skontaktować się z lokalnym oddziałem NFZ lub zapytać o to doktora, który prowadzi leczenie osoby potrzebującej sprzętu medycznego. Przypominamy, że w każdym przypadku, wybór między wózkiem inwalidzkim, balkonikiem a kulami ortopedycznymi powinien być dokładnie przemyślany i skonsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby zapewnić najlepszą opiekę i wsparcie dla indywidualnych potrzeb osoby, która ma z nich korzystać.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl