-
od
do
Kołnierze ortopedyczne
Orteza szyjna, czyli kołnierz ortopedyczny znajduje zastosowanie w rehabilitacji oraz ratownictwie medycznym. Jego właściwości pozwalają zabezpieczyć i odciążyć szyjny odcinek kręgosłupa. W naszej ofercie posiadamy kołnierze pozwalające na ulżenie w bólu gdy dojdzie do urazu lub konieczne jest jego noszenie, jako elementu rehabilitacji.
Kołnierz ortopedyczny kiedy stosować?
Wbrew pozorom do urazów odcinka szyjnego kręgosłupa dochodzi stosunkowo często. Uraz może być spowodowany zarówno udziałem w wypadku, jak również kwestiami związanymi ze zwyrodnieniami, jak choćby kręcz szyjny czy zawianie. Zatem jak dobrać kołnierz ortopedyczny do swoich potrzeb?
O jego wykorzystaniu decyduje lekarz lub ratownik medyczny - w przypadku akcji ratunkowej. Zastosowanie ortezy szyjnej zlecane jest przez fizjoterapeutę lub ortopedę i muszą być k temu konretne przesłanki. Prócz oczywistego zastosowania w ratownictwie medycznym, gdzie podejrzenie urazu kręgosłupa kwalifikuje pacjenta do założenia kołnierza, znajdują one zastosowanie także w leczeniu schorzeń oraz rehabilitacji po zabiegach lub operacjach. W tym celu stosuje się konkretne kołnierze ortopedyczne - miękkie, półsztywne lub sztywne.
Kołnierze ortopedyczne rodzaje
Kołnierze miękkie typu Schantza znajdują zastosowanie gdy zależy nam tylko na poprawie ułożenia głowy. Ten kołnierz ortopedyczny wykonany jest tylko z pianki, co sprawia że nie jest on tak sztywny. Jednocześnie amortyzuje ruchy głowy, co sprawia że nie doprowadzimy do zbyt szybkiej zmiany pozycji głowy, co mogłoby narazić odcinek szyjny kręgosłupa na kolejne urazy.
Kołnierz półsztywny typu Florida (jak np. kołnierz ortopedyczny typ Florida SZ-02 NEOX) ma za zadanie w większym stopniu usztywnić nasz kark. Stosuje się go w leczeniu zwyrodnień kręgosłupa (np. dyskopatii). Jest on głównie wykorzystywany w rehabilitacji i zabezpieczeniu kręgosłupa na tym odcinku, przed wystąpieniem kolejnych urazów. Z racji że usztywnia on kark lepiej niż kołnierz miękki, lepiej redukuje ból związany z poruszaniem głową. Wynika to z jego budowy - piankowa obudowa z wkładką usztywniającą.
Z kolei sztywny kołnierz ortopedyczny typu Philadelphia służy do pełnego usztywnienia naszej szyi. Wystarczy spojrzeć choćby na model COLLAR STARK MQA2D Meyra, by zobaczyć różnicę między pozostałymi typami kołnierzy. Stosuje się go po zabiegach operacyjnych, poważnych urazach, jak np. wypadki. Z racji swojej konstrukcji może być zastosowany w przypadku długotrwałego i krótkotrwałego zastosowania. Dodatkowo pozwala odciążyć stawy, co pozwala na zmniejszenie odczuwanego bólu, a także znacząco zminimalizować ryzyko ponownego naruszenia odcinka szyjnego kręgosłupa.
Pojawia się jednak pytanie: Czy taki usztywniacz na szyję jest wygodny?
W zależności od zastosowanego typu, możemy posiadać wkładkę usztywniającą lub nie. W każdym przypadku gąbka ma za zadanie zmaksymalizować komfort użytkowania ortezy szyjnej do tego stopnia, aby była ona dla nas możliwe jak najbardziej wygodna. Kiedy doskwiera nam choćby kręcz karku, każdy najmniejszy ruch i dotknięcie w miejscu jego występowania sprawia ból. Dlatego też kołnierz musi być na tyle delikatny, żeby nie powodować uczucia dyskomfortu. Co jednak gdy przychodzi noc? Czy istnieje specjalny kołnierz ortopedyczny do spania?
Na szczęście nie musimy nabywać kolejnej ortezy szyjnej do spania. Kołnierze przystosowane są zarówno do chodzenia w nich, jak i leżenia. By poprawić swój komfort, możemy zastosować poduszki ortopedyczne - również dostępne w naszym sklepie. Poprawiają one układ naszej głowy i dają nam dodatkową stabilizację. Mogą się okazać szczególnie przydatne na początku użytkowania kołnierza ortopedycznego, gdy znalezienie odpowiedniej pozycji do spania staje się wyzwaniem.
Kołnierz ortopedyczny w ofercie sklepu MUSI-Med
Oferujemy naszym Klientom dostęp do wysokiej jakości wyrobów medycznych, znanych i renomowanych firm takich jak Meyra czy NEOX. Gorset ortopedyczny na szyję można zakupić w korzystniejszej, niższej cenie, jeżeli przysługuje nam refundacja NFZ na ortezę szyjną. Wystarczy uzyskać “zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne”, które może wystawić lekarz, pielęgniarka czy felczer, posiadający odpowiednie uprawnienia. Wtedy koszt zakupu kołnierza ortopedycznego może znacząco zmaleć. Dla przykładu kołnierz ortopedyczny typ Florida SZ-02 NEOX z kodem refundacji M.062.01 - obniża koszt odpłatności aż o 80%. W ten sposób o wiele taniej można nabyć kołnierz ortopedyczny. Refundacja NFZ przyznawan jest także z kodem M.062.00, który również uprawnia do zmniejszenia naszej odpłatności w przypadku zakupu ortezy szyjnej.