Po różnego rodzaju urazach i zabiegach często konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie uszkodzonego miejsca a także rehabilitacja, aby móc wrócić do pełnej sprawności. W tych przypadkach a także przy chorobach reumatycznych stosuje się ortezy i stabilizatory, które mogą pełnić różne funkcje w zależności od zastosowania. Niektóre ortezy służą do odciążania stawów, inne do stabilizacji po urazach, takich jak złamanie bokserskie lub jako profilaktyczne zabezpieczenie dla sportowców.

Ortezy i stabilizatory na rękę w sklepie ortopedycznym Musi Med

Kluczowym aspektem leczenia i rehabilitacji jest dobranie odpowiedniej ortezy do danego typu schorzenia, czy uszkodzenia stawu. Tylko wtedy unieruchomienie kończyny górnej przyniesie zamierzone efekty. Niezależnie od zastosowania, wszystkie ortezy mają jedno wspólne zadanie usprawnienia ruchu i ułatwienia funkcjonowania kończyny górnej.

W przypadku kończyn górnych można wyróżnić kilka rodzajów ortez, takich jak orteza na nadgarstek, orteza stawu łokciowego, orteza na bark, orteza na palec czy też orteza na rękę i przedramię. Jak łatwo zauważyć ortezy podzielone są ze względu na zastosowanie. Stabilizatory mają utrzymać dany staw w określonej pozycji, by nie dochodziło do powikłań po urazie oraz aby uniknąć ryzyka głębszego uszkodzenia narażonej już kończyny.

Przykładem stawu, który może być unieruchomiony po urazie stabilizatorem jest staw siodełkowy, a konkretniej staw nadgarstkowo-śródręczny. Założenie gipsu okazałoby się nieskutecznym zabiegiem, gdyż gips jest ciężki, niewygodny oraz ogranicza ruch. Ponadto gips nie odprowadza tak dobrze wilgoci i utrudnia dostęp do powietrza. Dlatego właśnie lekarze i fizjoterapeuci zalecają stabilizatory na kończyny górne.

Ortezy nadgarstka, stabilizatory

Stabilizator nadgarstka znajduje zastosowanie przy leczeniu urazów, po interwencji lekarskiej oraz w okresie rekonwalescencji po urazie. Usztywniacz nadgarstka działa odciążająco a ponadto wspomaga pracę mięśni całego ramienia. Po nieszczęśliwym wypadku, kiedy na przykład doszło do niewłaściwego ułożenia ręki czy podniesienia zbyt dużego ciężaru, co spowodowało uraz, konieczne jest odpowiednie usztywnienie i czas na rehabilitację.

Orteza nadgarstka sprawdzi się zarówno w sytuacji, gdy dojdzie do złamania, skręcenia czy też zwichnięcia nadgarstka. Przy uszkodzeniach tkanek miękkich i chorobach reumatycznych zalecane jest używanie opaski uciskowej na nadgarstek. Jej stosowanie sprawdza się po przebytych złamaniach oraz zdjęciu gipsu, ponieważ zadziała przeciwbólowo i wspomoże rehabilitację.

Opaski na nadgarstki mają również działanie wspomagające regenerację po operacji rekonstrukcji ścięgien oraz przy ich zapaleniach. Usztywniacze na nadgarstki łagodzą ból, zapobiegają przebarwieniom oraz pomagają w usunięciu opuchlizny powstałej po urazie. Ochraniacz na nadgarstek można stosować również profilaktycznie podczas uprawiania sportów.

Ortezy na łokieć

Wiele kontuzji kończyn górnych dotyczy stawu łokciowego. Wysokiej jakości wyposażenie medyczne, takie jak orteza na łokieć daje możliwość leczenia powstałych kontuzji i schorzeń. Orteza stawu łokciowego występuje w wielu formach i posiada zróżnicowane możliwości zastosowania. Może służyć do profilaktyki podczas wzmożonej aktywności fizycznej, na przykład w formie opaski na łokieć tenisisty, który trenując aktywnie wykorzystuje mięśnie w ręce oraz staw łokciowy, a więc należy zadbać o zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Orteza na łokieć sprawdzi się również przy mniej poważnych dolegliwościach stawu łokciowego oraz w czasie rehabilitacji po urazach czy zabiegach. Z produktu medycznego tego typu korzysta naprawdę wielu sportowców, zwłaszcza tych, których sport wymaga szczególnej pracy kończyn górnych. Do ortez mieszczących się w tej kategorii należy orteza na łokieć tenisisty występująca pod postacią elastycznej opaski pozwalającej odciążyć okolice stawu łokciowego.

Ortezy na bark

Orteza na bark znajduje zastosowanie przy urazach stawu barkowego, po przebytym urazie w celu rehabilitacji oraz przy zwichnięciu, czy niestabilności stawu barkowego. Stabilizator barku ­­­zapewnia unieruchomienie obręczy barkowej, czego skutkiem jest zmniejszenie ruchomości barku oraz odwodzenia stawu. Zastosowanie stabilizatora przyspiesza proces gojenia poprzez unieruchomienie i ogrzewanie miejsca po urazie.

Przy uszkodzeniach barku, często stosowanym produktem jest orteza odwodząca stawu barkowego, która umożliwia ćwiczenie mięśni przedramienia oraz zapewnia odpowiednie ustawienie nadgarstka. Orteza odwodząca bark jest polecana przez fizjoterapeutów, ponieważ zapewnia wysoki komfort użytkowania i może być stosowana z wielu powodów, takich jak konieczność poprawy stabilności ramienia, naprawa mięśni i ścięgien oraz przy uszkodzeniach wymagających określonego ułożenia ramienia.

Ortezy na palec

Częstym przypadkiem uszkodzenia kończyn górnych jest złamany palec u ręki. Zdarza się to zarówno dzieciom podczas zabawy jak i dorosłym w czasie uprawia sportów, czy po prostu w wyniku wypadku. Uszkodzenia palców znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie pacjenta. Stabilizator na palec pozwala unieruchomić palec po urazie bez nadmiernego ograniczania swobody ruchów dłoni i ręki.

Przy złamaniach oraz uszkodzeniach przeciwstawnego palca stosuje się ortezę kciuka, która ogranicza ruchy stawu kciukowego, a jednocześnie umożliwia swobodne poruszanie pozostałymi palcami i całą dłonią. Zastosowanie gipsu ograniczałoby całkowicie swobodny ruch, a ponadto utrudniałoby oddychanie skórze i zmianę opatrunków. Szyna na palec jest dużo skuteczniejszym rozwiązaniem umożliwiającym stabilizację przy zastosowaniu opatrunku oraz dopasowanie ortezy do potrzeb pacjenta.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje szyn na palec: szyna ortopedyczna oraz gipsowa, które są stosowane, kiedy nie ma możliwości założenia pacjentowi gipsu. Szyna ortopedyczna jest skutecznym rozwiązaniem w tej sytuacji, gdyż zapewnia komfort noszenia a jednocześnie doskonale usztywnia palec. Szyna gipsowa zaś dobrze sprawdzi się w sytuacji, kiedy u pacjenta występuje stan zapalny, ponieważ gwarantuje większy komfort, zapobiega problemom z krążeniem oraz nie potęguje bólu.

Orteza, a stabilizator

Wielu pacjentów zastanawia się, czy wybrać stabilizator czy ortezę, ponieważ nie widzą szczególnie dużej różnicy pomiędzy tymi dwoma produktami. Orteza, czyli proteza ortopedyczna, w skrócie, ma zapewnić stabilizację złamanego stawu. Stabilizator pełni dokładnie taką samą funkcję, ale może być stosowany przy innego rodzaju urazach. Jeśli doznasz uszkodzenia stawu, na przykład w ręce, to warto skonsultować z lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem sklepu medycznego, czy lepsza w danej sytuacji będzie orteza na rękę czy stabilizator.

Cena ortezy na kończyny górne

Ceny ortezy zależą oczywiście od ich rodzaju i przeznaczenia. Oferujemy ogromny wybór produktów medycznych tego typu, zarówno tych o prostej jak i zaawansowanej budowie. Wszystkie ortezy dostępne w naszym sklepie wykonane są z materiałów najlepszej jakości. Posiadamy zarówno prosty, aczkolwiek bardzo ceniony na rynku aparat Stacka stosowany do stabilizacji stawu międzypaliczkowego jak i rozbudowaną Ortezę stawu łokciowego Elbow Pro.

Oferowane przez nas produkty medyczne i środki pomocnicze podlegają dofinansowaniu NFZ, który zapewnia refundację większej części zalecanych przez lekarza produktów, oczywiście według określonych zasad refundowania wyrobów medycznych.

Ikona dostawy
Darmowa dostawa
od 400 zł
 
Ikona gwarancji zwrotu
Gwarancja zwrotu
do 14 dni
 
Logo NFZ
Refundacja-online
Sprawdź
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl