Poduszka przeciwodleżynowa stosowana jest w celu zapobiegania powstawania odleżyn u osób stale unieruchomionych. Poduszka na odleżyny może być wyprodukowana w trzech podstawowych wersjach, takich jak poduszki piankowe i żelowe, poduszki pneumatyczne pasywne oraz poduszki pneumatyczne zmiennociśnieniowe. 

Jak działają poduszki przeciwodleżynowe?

Działanie poduszek przeciwodleżynowych opiera się na odciążaniu narażonych na odleżyny miejsc poprzez odpowiednie rozkładanie nacisku ciała w zależności od przyjmowanej pozycji. Większość modeli dostępnych na rynku wyposażonych jest w otwory służące do właściwej wentylacji, poprawienia ukrwienia tkanek oraz absorpcji temperatury otoczenia. 

Poduszki piankowe i żelowe stosuje się w sytuacji niskiego ryzyka występowania większej ilości odleżyn. W przypadku zaawansowanego stadium odleżyn, dużo skuteczniejsza jest poduszka przeciwodleżynowa pneumatyczna Reha Fund wypełniona powietrzem, które w elastyczny sposób układa się w poduszce i chroni elementy kostne narażone na długotrwały ucisk. Poduszki pneumatyczne zmiennociśnieniowe charakteryzują się wysoka skutecznością, ale wymagają zasilania pompy z sieci lub ładowania akumulatora wewnątrz pompy. 

Jaka poduszka przeciwodleżynowa do wózka inwalidzkiego?

Poduszka do wózka inwalidzkiego powinna być dobrana zależnie od indywidualnych preferencji użytkownika i parametrów danego modelu wózka inwalidzkiego. Jeżeli dana osoba niestabilnie siedzi na wózku lub zsuwa się z siedziska warto wybrać poduszkę profilowaną, która utrzyma postać w stałej pozycji. Jeżeli zaś osoba korzystająca z wózków inwalidzkich siedzi krzywo czy asymetrycznie, poleca się poduszkę przeciwodleżynową pneumatyczną, aby wyrównać sylwetkę użytkownika. 

W przypadku, gdy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim jest alergikiem, należy wybrać produkt skonstruowany z bezpiecznego, hipoalergicznego materiału, jakim jest bambus, naturalna bawełna lub pianka poliuretanowa. Produkty wykonane z takich materiałów gwarantują że poduszka na odleżyny do siedzenia nie będzie podrażniała skóry, nie powinna przyciągać kurzu ani umożliwiać osiadania się roztocza, bakterii i alergenów. 

Wybierając odpowiednią poduszkę pod pupę warto zwrócić uwagę na zróżnicowane rozmiary. Poduszka pod pośladki, zwana inaczej krążkiem przeciwodleżynowym pod pośladki, powinna być dobrana pod wagę użytkownika. Standardowo najlepiej wybrać krążek o dużej średnicy i małej wysokości tak, aby biodra nie były zbytnio wypchnięte podczas siedzenia. Im tęższy użytkownik, tym potrzebny jest większy rozmiar krążka lub duża poduszka odleżynowa pod kość ogonową. 

Jaką poduszkę przeciwodleżynową wybrać?

Decydując się na konkretną poduszkę odleżynowa należy wziąć pod uwagę materiał wykonania, przeznaczenie, wagę i wzrost użytkownika oraz indywidualne preferencje. Warto pamiętać, że poduszka na odleżyny do leżenia nie sprawdzi się w pozycji siedzącej przez wzgląd na inny sposób ułożenia ciałą podczas takiej czynności. 

Poduszka pneumatyczna do siedzenia sprawdzi się podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej. Zaawansowana technologia tego typu produktów zapewnia odpowiednią redukcję ciśnienia wywieranego przez podłoże poprzez zastosowanie komór powietrza. Ponadto poduszki do siedzenia stabilizują pozycję poprzez właściwe ułożenie miednicy, co przeciwdziała skrzywieniom postawy. 

W naszym sklepie istnieje możliwość dofinansowania NFZ poduszki przeciwodleżynowej pneumatycznej. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ refunduje sprzęt rehabilitacyjny według ogólnie przyjętych zasad pozyskiwania dofinansowań. 

Ikona dostawy
Darmowa dostawa
od 400 zł
 
Ikona gwarancji zwrotu
Gwarancja zwrotu
do 14 dni
 
Logo NFZ
Refundacja-online
Sprawdź
 
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl