Wkładki ortopedyczne
Jako, że stopy są kluczowym elementem aparatu ruchu u człowieka, należy o nie odpowiednio dbać. Ważne jest by działały prawidłowo, ponieważ to na nich spoczywa ciężar całego ciała kiedy chodzimy, biegamy, skaczemy. Niestety, stopy tak jak i reszta ważnych części ludzkiego ciała, są narażone na choroby i schorzenia różnego rodzaju. Ratunkiem dla naszych stóp w sytuacji choroby czy zniekształcenia są wkładki ortopedyczne.
Wkładki do butów ortopedyczne mają za zadanie podniesienie komfortu chodzenia w obuwiu, a także leczenie jak i zapobieganie chorobom stóp. Odpowiednio dobrane wkładki mają wpływ na zmniejszenie lub zanik bólu, odciążenie stawów oraz prawidłowe ułożenie stóp podczas wykonywania codziennych czynności.
Wkładki ortopedyczne rodzaje
Wkładki do butów usprawniają pracę aparatu ruchu oraz przeciwdziałają wielu urazom. Ponadto wkładki ortopedyczne odciążają nogi i wspomagają mięśnie odpowiedzialne za stabilizowanie stóp. Co więcej, dzięki zastosowaniu wkładek ortopedycznych przyspiesza się proces regeneracji tkanek. Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów wkładek ortopedycznych, których podział zależny jest od możliwości zastosowania oraz przeznaczenia.
Jednym z najbardziej popularnych modeli wkładek są wkładki ortopedyczne na płaskostopie. Płaskostopie charakteryzuje się deformacją łuku wysklepiającego stopę. Stosowanie wkładek na płaskostopie zapewnia stopom podparcie i spowalnia ruch w innych stawach, na przykład stawie kolanowym. Schorzenie łuku dzieli się na płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne. Stąd też konieczność podziału wkładek ortopedycznych.
Płaskostopie podłużne leczone jest specjalistycznymi wkładkami, które korygują ułożenie stopy hamując rozwój deformacji lub przyczyniając się do jej zaniku. Zaś wkładki na płaskostopie poprzeczne muszą działać troszkę inaczej, bowiem płaskostopie poprzeczne związane jest z rozejściem się kości śródstopia. W tej sytuacji najważniejsza jest stabilizacja stopy i kości oraz utrzymywanie jej we właściwej pozycji.
Inną często występującą chorobą jest ostroga piętowa, która charakteryzuje się bólem pięty, wrażliwością na jakikolwiek ucisk, a także zaczerwienieniem i obrzękiem pięty. Prawidłowo dobrane wkładki na ostrogę piętową mogą przynieść ulgę w bólu, zwiększyć komfort chodzenia oraz odciążyć piętę. Wkładki tego typu przygotowywane są specjalnie na miarę, aby wkładka dobrze trzymała się w bucie oraz zapewniały maksymalny rozkład nacisku stopy na podłoże.
Wkładki ortopedyczne mogą też być skutecznym środkiem leczniczym dla osób cierpiących z powodu haluksów. Problemy z wystąpieniem haluksów mogą być skutkiem nieleczonego płaskostopia lub mieć podłoże zwyrodnieniowe. W tego typu schorzeniach głównym problemem jest rozchodzenie się kości śródstopia i obniżenie stawów, co skutkuje mocnym uciskiem na podeszwowej stronie śródstopia.
Wkładki ortopedyczne na haluksy umożliwiają uniesienie łuków poprzecznych stopy oraz rozłożenie prawidłowo nacisku stopy na podłoże. Ponadto służą w celu zabezpieczania i podpierania opadających łuków podłużnych stóp. Poza typowymi wkładkami, zaleca się również stosowanie butów na haluksy i palce młotkowate, które mają podobne zastosowanie. Warto również wspomnieć, o możliwości założenia klina na haluksy, który zapobiega rozwojowi deformacji palców.
Wkładki supinujące
Wkładki supinujące są jednym z rodzajów wkładek ortopedycznych do butów. Ich zadaniem jest korekta deformacji stóp oraz zahamowanie rozwoju niekorzystnych zmian w stopach. Wkładki supinujące stosuje się, kiedy u pacjenta występuje tak zwana nadmierna pronacja stóp, czyli uciekania stóp do wewnątrz podczas chodzenia. Tego typu wkładki możesz zamówić jako gotowe produkty w sklepie medycznym lub zlecić wykonanie wkładek na zamówienie.
Wkładki żelowe do butów
Wkładki żelowe do butów stosuje się w celu zapewniania stabilizacji, amortyzacji stopy, odprowadzania wilgoci gromadzącej się w butach oraz dystrybucji nacisku. Żelowe wkładki do butów mają ogromny wpływ na poprawienie efektywności oraz komfortu poruszania się. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania stopy zdecydowanie mniej się męczą, a codzienne funkcjonowanie nie sprawia kłopotu.
Wkładki żelowe dzielą się w zależności od możliwości zastosowania ich w konkretnym typie obuwia. Wyróżnia się typy, takie jak wkładki do butów sportowych, wkładki do szpilek, podpiętki, wkładki do butów roboczych, wkładki żelowe na ostrogi oraz wkładki żelowe pod palce.
Kliny i wkładki na haluksy
W związku z tym, że haluksy są naprawdę uciążliwą formą deformacji lekarze i fizjoterapeuci poza rehabilitacją zalecają stosowanie specjalnych żelowych wkładek na haluksy. Tego typu schorzenie występuje zazwyczaj częściej u kobiet, ze względu na noszenie przez nich butów na obcasie oraz obuwia ze zwężonymi noskami. Haluksy mogą pojawić się również u osób cierpiących na znaczącą nadwagę z powodu nadmiernego obciążania kości śródstopia.
Z haluksami można walczyć na kilka sposobów stosując różne wersje wkładek do butów na haluksy. Skuteczne stabilizatory przeciwdziałające powstawaniu modzeli i deformacji palców to kliny międzypalcowe, które zapewniają amortyzację, a także zmniejszają ucisk i tarcie między palcami. Fizjoterapeuci zalecają również stosowanie opaski na haluksy, która samoczynnie dopasowuje się do stopy stabilizując ją i przeciwdziałające opadaniu kości śródstopia.
Pozostałe wkładki ortopedyczne w sklepie Musi-Med
W sklepie medycznym Musi-med znajdziesz zarówno wkładki ortopedyczne dla dorosłych jak i wkładki ortopedyczne dla dzieci. Posiadamy szeroki asortyment wkładek do butów przystosowanych do wielu rodzajów schorzeń i deformacji. Poza standardowymi rodzajami wkładek ortopedycznych do butów, nasz sklep oferuje wyjątkowe produkty, takie jak Klin korkowy wyrównujący VIVA już za kilka złotych oraz Osłona na palce do docinania G026 Footmate.
W naszej ofercie nie mogło zabraknąć Wkładki żelowej MERC GEL od producenta Mazbit, szanowane ze względu na skuteczność produkowanego asortymentu medycznego. Wartą uwagi propozycją są również Wkładki ortopedyczne supinujące stęp z tworzywa od MUSI Lublin. Przed wyborem produktu dla siebie, sprawdź koniecznie, co jeszcze możemy Ci zaoferować.