Kiedy stosować ortezy i stabilizatory stawu kolanowego?
Kiedy stosować ortezy i stabilizatory stawu kolanowego?

Kontuzje stawu kolanowego mogą dotknąć każdego z nas, a zwłaszcza sportowców i osoby aktywne fizycznie. W sytuacji wystąpienia urazu kończyn dolnych kluczowe jest dobranie odpowiedniej metody leczenia oraz rozwiązania ortopedycznego. Urazy wszelkiego rodzaju, takie jak zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia w przypadku źle dobranego leczenia lub zaniechania leczenia mogą spowodować zaburzenia w biomechanice stawów oraz wywołać poważne schorzenia neurologiczne i ortopedyczne. 

 

Częste urazy i choroby kolan

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka, od którego zależą zdolności do codziennego funkcjonowania. Nawet najmniejszy uraz stawu kolanowego może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego też bolące kolano, a tym bardziej obrzęk kolana powinny być sygnałem do podjęcia działań w celu rozpoznania źródła problemu. Najczęściej powstające urazy wynikają ze stłuczeń i otarć, które można leczyć stosując przeciwbólowe opaski na kolana, takie jak Elastyczna opaska stawu kolanowego EK-01

Częstym problemem pacjentów okazuje się być tak zwane suche kolano wynikające chociażby z niedoboru substancji odżywczych ważnych dla chrząstki i mazi stawowej, które są obecne w kolanie lub z rozwijającej się choroby stawu. Poza wdrożeniem odpowiedniego leczenie, fizjoterapeuci zalecają stosowanie ortezy na zwyrodnienie stawu kolanowego, czy stabilizatory na kolana, które odciążą chory staw. 

Złamana rzepka oraz różnego typu schorzenia więzadła rzepki są równie często pojawiającymi się przypadkami problemów ze stawem kolanowym. Podczas rehabilitacji, zwłaszcza po złamaniu, dużą rolę odgrywa stabilizator rzepki, na przykład Orteza rzepki stabilizująco-odciążająca, która odpowiada za utrzymanie jej w określonej pozycji. O prawidłowe funkcjonowanie więzadła krzyżowego tylnego, na przykład po rekonstrukcji, najlepiej zadbasz stosując ortezę kolana z regulacją kąta zgięcia, dzięki któremu lekarz dostosuje możliwości ruchu stawu odpowiednio do stopnia gojenia się ran. 

Jak chronić kolana? 

Do uszkodzeń kolana dochodzi zwykle podczas uprawiania sportu czy dużej aktywności fizycznej. Jeżeli dojdzie do poważniejszych obrażeń występuje obrzęk i silny ból utrudniający zmianę poziomu zgięcia kończyny. Konieczne jest wtedy stosowanie kul i lasek ortopedycznych, które stanowią podparcie i odciążają stawy. Przy uszkodzeniach więzadła i rzepki dodatkowo pojawia się niestabilność i uczucie “uciekania kolana”. Po wystąpieniu uszkodzenia w kolanie należy zadbać o odpowiedni sposób rehabilitacji, możliwy dzięki ortezie na kolano lub stabilizatorze na kolano

Orteza stawu kolanowego jest niezbędna w przypadku naciągnięcia czy skręcenia kolana, które powstaje najczęściej podczas uprawiania sportu. Sportowy stabilizator na kolano ograniczy możliwość zginania kolana, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Sportowcy uprawiający dyscypliny, podczas których wzrasta ryzyko wystąpienia urazów stosują opaski na kolana, które są elastyczne, więc nie ograniczają ruchu, a jednocześnie stabilizują odpowiednio staw. Ponadto opaska na kolano zmniejsza ból podczas ruchu i przyczynia się do ogrzewania chorego miejsca, co przyspiesza regenerację. 

W przypadku uszkodzeń lub schorzeń rzepki bardzo efektywnym rozwiązaniem okazuje się rękaw kompresyjny, który chroni zarówno rzepkę jak i cały staw kolanowy albo opaska podrzepkowa łagodząca objawy zapalenia, ból oraz dyskomfort podczas ruchu. Zastosowanie ortezy rzepki pozwoli wesprzeć funkcjonowanie stawu kolanowego, wzmocnić przestrzeń dookoła rzepki oraz przyspieszyć czas rehabilitacji po urazie czy operacji. 

Usztywniacz na kolano jest stosowany również w celu skorygowania niepoprawnego układu oraz w profilaktyce. Usztywniaczem często stosowanym w celach profilaktycznych, aby zapobiegać ewentualnym urazom jest stabilizator na kolano do biegania. Tego typu stabilizator ortopedyczny ma działanie wzmacniające i ochronne, a co ważne można go stosować podczas uprawiania sportu. Jednym z polecanym modeli jest Stabilizator kolana ze stabilizacja rzepki K0-02, który zapewnia pełną amplitudę ruchów kolana. 

Opaska ortopedyczna na kolano spełnia funkcję stabilizatora również przy schorzeniach i chorobach układu kostnego. Przeciążenia powstające, na przykład u biegaczy, takie jak kolano skoczka, entezopatie czy zmiany zwyrodnieniowe można z powodzeniem leczyć stosując ściągacz na kolano. W przypadku poważniejszych obrażeń zaleca się stosowanie stabilizatora na kolano z szynami bocznymi utrzymującymi kończynę we właściwej pozycji. 

Kiedy stosować ortezy i stabilizatory stawu kolanowego

Ortezy i stabilizatory kolana są doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku nowopowstałych jak i dawnych urazów. W zależności od potrzeb użytkowników stabilizatory zapewniają stabilizację nogi, unieruchomienie wskazanej części kończyny, odciążenie stawów i mięśni oraz korygowanie niewłaściwej postawy.

Ortezy kończyny dolnej stosuje się u sportowców, pacjentów z wadami wrodzonymi oraz dysfunkcjami oraz u osób z upośledzeniem narządu ruchu. Stabilizatory działają korygująco naprawiając istniejące wady, a dodatkowo zapobiegają pogłębianiu urazów i niepożądanych zmian. Odpowiednio dobrany stabilizator kończyny dolnej znacząco wspomaga rehabilitację narządu ruchu oraz umożliwia sprawne poruszanie. 

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl