Kule i laski ortopedyczne - ile kosztują? Jakie wybrać i jak używać?
Kule i laski ortopedyczne - ile kosztują, jakie wybrać, jak używać?

W wielu przypadkach, kule i laski ortopedyczne okazują się niezbędne. Dzięki nim możesz poruszać się nawet, gdy kończyna jest złamana i unieruchomiona. Kiedy warto kupić tego typu sprzęt? Jakie kule ortopedyczne wybrać i ile mogą kosztować poszczególne modele? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem. 

Kule i laski ortopedyczne do chodzenia 

Postać z nogą w ortezie opierająca się na kuli ortopedycznej.

Kule i laski ortopedyczne są niesamowicie przydatne w sytuacji kontuzji jednej z nóg. Zapewniają one rozłożenie ciężaru ciała i jego częściowe przeniesienie na ręce, czego skutkiem jest odciążenie nóg. Dzięki temu nie narażamy kontuzjowanej kończyny i chronimy ją przed ponownym uszkodzeniem. Laski ortopedyczne i kule rehabilitacyjne wykonuje się z lekkich stopów, co gwarantuje wygodę i swobodę użytkowania. Wśród wielu modeli, znaleźć można również produkty składane, które charakteryzują się poręcznością i łatwym sposobem przechowywania. 

Kiedy warto sięgnąć po kulę ortopedyczną? 

Kula ortopedyczna jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym potrzebne jest odpowiednie i stabilne podparcie podczas prób poruszania się po przebytym urazie lub wypadku, a jednocześnie nie zachodzi potrzeba stosowania wózka inwalidzkiego. Stanowią one również sprzęt pomocny w utrzymaniu równowagi pacjentom ze schorzeniami ortopedycznymi. Zarówno kule jak i laski ortopedyczne są bardzo wygodne, proste w obsłudze i dostępne w wielu różnych wariantach, dzięki czemu bez problemu wybierzesz model dopasowany do Twoich potrzeb.

Jak dobrać kulę ortopedyczną? 

Z reguły, kule ortopedyczne dobierane są podług wzrostu każdego pacjenta, jednak większość modeli posiada możliwość regulacji, dzięki czemu można dopasować je swobodnie do swoich gabarytów i preferencji. Przed zakupem konkretnego modelu warto również zwrócić uwagę na parametry wytrzymałościowe tak, aby kula była odpowiednio dobrana do masy ciała użytkownika. Niektóre produkty są dodatkowo wyposażone w gumowe uchwyty czy odblaski, zwiększające komfort użytkowania przy dłuższym okresie rekonwalescencji. 

Dostępne rodzaje kul ortopedycznych w Lublinie

Kule do chodzenia dostępne są w wersji dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Kule ortopedyczne dla dzieci często wyróżniają się ciekawą kolorystyką, aby choć troszkę osłodzić maluchowi konieczność korzystania z tego typu sprzętu. Dla osób starszych, które nie potrzebuję poważniejszego wsparcia w postaci balkoników i podpórek polecane są modele posiadające zamknięte uchwyty, które sprawiają że kula zawiesza się na ręce i nie wypada tak łatwo z rąk

Różne rodzaje kul i lasek ortopedycznych.

Ponadto, w wypożyczalni kul ortopedycznych oraz sklepie ze sprzętem medycznym znaleźć można wersje pachowe i łokciowe zróżnicowane pod kątem sposobu użytkowania. Modele łokciowe stanowią wygodne i lekkie kule ortopedyczne, które cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że nie powodują dyskomfortu wywołanego przez ucisk pod pachą. Kule pachowe są jednak konieczne w przypadku osób, których rehabilitacja wymaga całkowitego odciążenia kończyny dolnej lub dla pacjentów mających niesprawne dłonie. W przypadku wątpliwości co do tego, który model będzie najlpeszy w Twoim przypadku, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Kiedy należy zdecydować się na laskę ortopedyczną? 

Laski ortopedyczne stanowią propozycję dla osób mających niewielkie problemy w stabilizacji pionowej przy poruszaniu się. W tym przypadku mamy do czynienia z prostym, długim trzonkiem wyposażonym w rączkę w kształcie litery T lub C. Standardowe modele mają określoną długość od około 77 do 119 cm, ale można spotkać też modele składane. Z lasek ortopedycznych korzystają najczęściej osoby starsze, bowiem to u nich zwykle występuje potrzeba podpierania się podczas chodzenia. 

Z medycznego punktu widzenia, laskę ortopedyczną należy trzymać w ręce znajdującej się po drugiej stronie względem słabszej kończyny dolnej, czyli w przypadku posiadania słabszej prawej nogi, laskę trzymamy w lewej dłoni. Warto pamiętać, że podczas schodzenia ze schodów, najpierw powinniśmy stawiać słabszą nogę wraz z laską, a następnie zdrową kończynę. 

Rodzaje lasek ortopedycznych

Laski ortopedyczna można podzielić pod kątem funkcjonalności oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Skupiając się na pierwszej kategorii wyróżniamy laski tradycyjne i anatomiczne. Te pierwsze stworzono z myślą o osobach z urazem kończyny dolnej, który poważnie przeszkadza w chodzeniu i codziennym funkcjonowaniu. Zaś laski anatomiczne dedykowane są osobom, które wymagają lekkiego wsparcia i stabilizacji. Można je zakupić w wersji drewnianej lub metalowej. 

Starszy mężczyzna trzyma w dłoni drewnianą laskę ortopedyczną.

Drewniane i metalowe modele ortopedycznych lasek anatomicznych nieszczególnie różnią się od siebie pod kątem funkcjonalności. Tak więc ich wybór, to raczej kwestia preferencji. Laska drewniana stanowi częsty wybór pacjentów lubiących tradycyjne rozwiązania, zaś metalowa to częsty wybór osób stawiających na nowoczesność. 

Ile kosztują kule i laski ortopedyczne? 

Cena kul ortopedycznych, w głównej mierze, zależy od ich rodzaju, możliwości regulacji, materiału, z jakiego zostały wykonane oraz dodatkowego wyposażenia. Z reguły, koszt kuli łokciowej waha się od 40 zł do 150 zł, zaś modele pachowe są nieco droższe. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl