Materac przeciwodleżynowy - jak działa i dlaczego warto go stosować?
Materac przeciwodleżynowy - jak działa i dlaczego warto go stosować?

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe to nie tylko meble, lecz skomplikowane artykuły medyczne, których działanie opiera się na precyzyjnych technologiach mających na celu ochronę skóry pacjenta przed odleżynami. 

Materace przeciwodleżynowe są zaprojektowane w taki sposób, aby równomiernie rozkładać nacisk na całą powierzchnię ciała pacjenta. Dzięki temu eliminują obszary podatne na odleżyny, które często występują podczas długotrwałego leżenia w jednej pozycji. Mechanizmy te obejmują wykorzystanie specjalnych warstw pianki, żelu czy komór powietrznych, które adaptują się do kształtu ciała. Skóra pacjenta podczas leżenia poddana jest działaniu tarcia i sił skurczu, co może prowadzić do otarć i odleżyn. 

Materace przeciwodleżynowe wyposażone są w warstwy, które zmniejszają tarcie pomiędzy ciałem a materacem oraz niwelują siły skurczu mięśni. Współczesne materace przeciwodleżynowe często posiadają warstwy antybakteryjne, które minimalizują ryzyko infekcji i wspomagają utrzymanie higieny. To istotne zwłaszcza w przypadku pacjentów o osłabionym systemie immunologicznym.

Dokładne zrozumienie tych aspektów pozwala zrozumieć, jak materac przeciwodleżynowy skutecznie działa w zapobieganiu odleżynom. Działanie tych zaawansowanych technologii przekłada się na poprawę komfortu pacjenta oraz redukcję ryzyka powstawania poważnych powikłań skórnych.

Dla kogo jest materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe, dzięki specjalnym technologiom i warstwom amortyzującym, są doskonałym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnościami i po ciężkich operacjach. W szczególności, kiedy okres rekonwalescencji obejmuje konieczność długotrwałego leżenia - jest to istotne wsparcie w procesie regeneracji i przywrócenia pełnej sprawności. Materace odgrywają kluczowe znaczenie u pacjentów z chronicznymi schorzeniami, czy paraliżem. Zastosowanie tego typu materacy jest nie tylko kwestią profilaktyki zdrowotnej, ale również sprawia, że pacjenci doświadczają większego komfortu i poprawy jakości życia.

Kiedy stosować materac przeciwodleżynowy?

Osoby cieszące się dobrym zdrowiem mają zdolność do samodzielnego zmieniania pozycji w trakcie nocy, co skutecznie przeciwdziała wystąpieniu odleżyn. W przypadku ograniczenia ruchów, brak tej możliwości zwiększa ryzyko pojawienia się odleżyn. Aby im skutecznie zapobiegać, zaleca się regularne zmiany ich pozycji, przeprowadzane przez opiekuna. Niemniej jednak, częste zmiany pozycji nie zawsze są realne do wykonania lub wystarczające, aby w pełni zabezpieczyć przed wystąpieniem zmian. 

Jeśli zastanawiasz się jak ustawić materac przeciwodleżynowy, znajdziesz te informacje w instrukcji oraz u specjalistów w sklepach z artykułami medycznymi. Jednak najważniejsza zasada ich ustawiania jest prosta - pompę należy umieścić w nogach chorego, aby działała cicho i nie drażniła chorego.

Materac przeciwodleżynowy- jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego wymaga uwzględnienia różnych czynników, takich jak indywidualne potrzeby pacjenta, rodzaj schorzenia, czy oczekiwane funkcje. Istnieje kilka rodzajów materacy przeciwodleżynowych, różniących się budową i zastosowaniami. Materace pneumatyczne, wodne, czy piankowe oferują różne poziomy wsparcia i komfortu. 

Istotne znaczenie ma także stopień twardości materaca, zwłaszcza dla osób z problemami kręgosłupa czy bólami mięśni. Dla jednych pacjentów lepszy będzie materac średnio-twardy, dla innych bardziej miękki. Sprawdzone i polecane materace znajdziesz w sklepie medycznym, zarówno stacjonarnie jak i online.

Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz skonsultować się z personelem medycznym. Doświadczenia innych pacjentów mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących skuteczności danego modelu materaca przeciwodleżynowego.

W kontekście pytania materac przeciwodleżynowy jaki wybrać, istnieje konieczność uwzględnienia indywidualnych potrzeb oraz warunków pacjenta, aby dokonać świadomego wyboru dostosowanego do konkretnych wymagań zdrowotnych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie materacy przeciwodleżynowych?

Zakup materaca przeciwodleżynowego to istotna decyzja, która bezpośrednio wpływa na komfort i zdrowie pacjenta. Wybierając produkt zwróć w szczególności uwagę na poniższe wskazówki:

 

 • Zawsze używaj materac zgodnie z zaleceniami producenta. 
 • Materac przeciwodleżynowy jest dodatkowym wsparciem dla chorego - zawsze kładź go na zwykły materac, który jest w łóżku.
 • Materac należy używać już na wczesnym etapie choroby. Jest to jeden z ważniejszych elementów profilaktyki przeciwodleżynowej. 
 • Stosowanie tego artykułu nie zwalnia z częstej zmiany pozycji chorego w łóżku. Nadal wskazane jest, aby pozycję osoby zmieniać co 2-3 godziny. 
 • Do najczęściej polecanych należą materace pneumatyczne (zmiennociśnieniowe). Jest to specjalistyczny sprzęt medyczny, w którym elektryczna pompa zmienia ciśnienie w komorach materaca. 
 • Materace, które wykonane są z tworzyw sztucznych odpornych na zabrudzenia, są łatwe w czyszczeniu. Nie zwalnia to jednak z dbałości o jego czystość. Przemywaj i dezynfekuj sprzęt podczas zmiany pościeli. 
 • Skuteczność materaca zależy także od odpowiedniego doboru do wagi chorego. Przy mniejszej wadze, stosować można także cieńszy produkt, jednak wygodniejszy będzie grubszy materac. 
 • Przy ciągłym przebywaniu osoby w łóżku, sprzętu powinien być włączony całą dobę. 
 • Aby zapewnić skuteczność materaca nie powinno się kłaść na niego zbyt wielu warstw. I tu pojawia się pytanie, czy na materac przeciwodleżynowy zakłada się prześcieradło? Jak najbardziej tak, jeśli jest taka potrzeba, można używać także jednorazowych podkładów.
 • Jeśli według chorego materac jest za twardy, sprawdź czy nie jest za mocno napompowany. Na skali mocy możesz sprawdzić, czy ustawienie pompy jest adekwatne do wagi osoby. 
 • Podczas oswajania się z materacem, pompę można wyłączać na jakiś czas, jednak nie zaleca się, aby była wyłączona dłużej niż godzinę. 

Dofinansowanie NFZ na materac przeciwodleżynowy

Zakup specjalistycznego produktu medycznego może wiązać się ze znacznymi kosztami, dlatego wielu pacjentów oraz ich opiekunów decyduje się na skorzystanie z możliwości refundacji NFZ na materac przeciwodleżynowy. Jest to najczęściej wykorzystywany sposób pomocy w finansowaniu zakupów w sklepach medyczno-ortopedycznych. W celu uzyskania refundacji, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem, który wystawi zlecenie na wyrób medyczny. Kwota dofinansowania ze strony NFZ wynosi do 70%, a maksymalny limit finansowania ustalony jest na poziomie 400 złotych. 

Dodatkową opcją dla osób niepełnosprawnych jest skorzystanie z dofinansowania zakupu materaca oferowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Ta forma wsparcia dostępna jest dla osób z ograniczeniami fizycznymi. Warto skonsultować się z odpowiednimi instytucjami, aby uzyskać kompleksową informację na temat dostępnych form wsparcia finansowego przy zakupie materaca przeciwodleżynowego.

Podsumowując, materace przeciwodleżynowe to nie tylko produkt medyczny, ale również narzędzie poprawiające jakość życia pacjentów. Ich skuteczność w zapobieganiu odleżynom sprawia, że stają się niezwykle cennym elementem wyposażenia obłożnie chorych osób. Przy wyborze materaca warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jego funkcjonalnością, dostosowaniem do indywidualnych potrzeb oraz ewentualnym dofinansowaniem, które może znacznie ułatwić zakup.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl