Orteza stawu łokciowego - kiedy i komu może się przydać?
Orteza stawu łokciowego - kiedy i komu może się przydać?

Okolice łokcia stanowią miejsca bardzo narażone na urazy. Nawet niewielkie uderzenie przy zgiętym łokciu może mieć poważne konsekwencje. Staw łokciowy jest podatny na ból ze względu na umiejscowienie nerwów oraz na przeciążenia związane z pracą czy uprawianiem sportu. W przypadku pojawienia się bólu skutecznym rozwiązaniem może okazać się odpowiednia orteza na łokieć.

Staw łokciowy - charakterystyka 

Staw łokciowy stanowi połączenia ramienia z przedramieniem i składa się z trzech połączeń objętych torebką stawową. Z zasady umożliwia on wykonywanie podstawowych ruchów ręką takich jak zginanie, prostowanie oraz odwracania i nawracanie przedramienia. 

Ze względu na to, że staw łokciowy nie jest szczególnie dobrze ustabilizowany przez mięśnie, bardzo ważnymi elementami łokcia okazują się być torebka stawowa i więzadło, któe spełniają funkcję stabilizującą. Małe urazy w obrębie stawu łokciowego oraz przeciążenia łokcia mogą skutkować złamaniami, zwichnięciami, zapaleniem torebki stawowej czy uszkodzeniem tkanek miękkich. 

Urazy stawu łokciowego - dlaczego są tak częste? 

Staw łokciowy charakteryzuje się bardzo skomplikowaną budową, która sprzyja powstawaniu różnych kontuzji. Łokieć składa się z licznych mięśni, więzadła, torebki stawowej, stawów (ramienno-łokciowego, ramienno-promieniowego, promieniowo-łokciowego) oraz kości (ramiennej, łokciowej i promieniowej). Jak już wspominaliśmy, staw łokciowy pełni bardzo ważną rolę w poruszaniu kończyną górną, przez co dodatkowo jest narażony na obciążenia i obrażenia. 

Uraz w obrębie stawu łokciowego skutkuje znacznym ograniczeniem możliwości ruchowych, a każdy ruch ręką powoduje duży ból. Dlatego ważna jest odpowiednia stabilizacja i ochrona tego jakże ważnego elementu ręki, zwłaszcza jeżeli wcześniej doszło już do jakiegoś urazu stawu. Odpowiednia ochronę zapewnić może na przykłąd stabilizator na łokieć po złamaniu kości, który umożliwi odpowiednią regenerację uszkodzonych elementów i zapobiega wykonywaniu niepotrzebnych ruchów jednocześnie znacznie ograniczając ból. 

Mężczyzna z ortezą na łokieć tenisisty na ręce trzymający rakietę do tenisa

Ból w łokciu - przyczyny

Najczęstsza przyczyną bólu w łokciu jest upadek, podczas którego próbujemy amortyzować się ręką. Wśród częstych przyczyn znajdują się również wszelkiego rodzaju przeciążenia, zwykle związane z wykonywaniem ciągle tego samego ruchu. Z tym problemem często zmagają się pracownicy biurowi oraz kierowcy. Urazy dotykają także sportowców szczególnie narażonych na upadki i przeciążenia stawów. Wśród częstych przyczyn wyróżnia się również zmiany patologiczne w stawach, takie jak zwyrodnienia. 

Warto mieć na uwadze, że urazy stawy łokciowego wynikajace z nieszczęśliwego wypadku mogą powodować problemy w przyszłości. Powikłania pourazowe oraz stan zapalny mogą skutkować między innymi: 

  • zwłóknieniem stawu - często prowadzi do zmian zwyrodnieniowych, a jedynym sposobem do odzyskania pełnej sprawności jest interwencja chirurgiczna, 
  • zapaleniem kaletek - stan zapalny zwykle jest wynikiem infekcji lub urazu i objawia się zmianami zewnętrznymi, takimi jak opuchlizna czy zaczerwienienie,
  • różnymi dolegliwościami - łokieć tenisisty oraz łokieć golfisty to najczęstsze przypadki dolegliwości dotykające zarówno sportowców jak i osoby z grup ryzyka, obie przypadłości wynikają z przeciążenia stawu, 
  • uszkodzeniem nerwu łokciowego - często przyczyną są choroby, takie jak cukrzyca, a wśród głównych objawów zaobserwować można drętwienie i mrowienie palców czy nawet brak czucia,
  • zwyrodnieniem stawu łokciowego - jest to nieodwracalna i przewlekła choroba, która może prowadzić do trwałego kalectwa.

Orteza na łokieć - rozwiązanie wielu problemów ze stawem łokciowym u dzieci i dorosłych 

Uraz łokcia jest dosyć łatwy do rozpoznania, a jego poważne konsekwencje wynikają zwykle z zaniedbania problemu. Do najczęstszych objawów urazu zalicza się ból, obrzęk, zaczerwienienie, podwyższoną temperaturę, problemy z poruszaniem dłonią, nadgarstkiem oraz całą ręką. Zwykle problem objawia się nawet przy wykonywaniu prostych, codziennych czynności, takich jak podawanie dłoni czy otwieranie drzwi. Wszelkim dolegliwościom należy zapobiec jak najszybciej, na przykład stosując dobrze dobrany stabilizator na łokieć

W przypadku uszkodzenia mechanicznego w pierwszej kolejności należy udać się niezwłocznie do lekarza, który określi poziom problemu, zastosuje pomoc doraźną i wyda odpowiednie zalecenia. Zwykle tego typu urazy dotyczą głównie dzieci i wiążą się z koniecznością dodatkowej stabilizacji całej kończyny, co zapewni lekka dziecięca Orteza stawu łokciowego AM-KG-AR/1R

W przypadku rehabilitacji u osób dorosłych, które doznały urazów lub potrzebują stabilizacji po operacji idealnie sprawdzi się orteza stawu łokciowego z regulacją kąta zgięcia. W naszym sklepie medycznym znajdziesz świetny model Ortezy stawu łokciowego ELBOW PRO w dwóch wersjach - na prawą i lewą rękę z możliwością regulacji długości, obwodów i zakresu ruchów w stawie łokciowym.  

Kobieta z opaską stabilizującą staw łokciowy na ręce

Stabilizator łokcia - kiedy stosować? 

Orteza na staw łokciowy skutecznie chroni i wspiera okolice łokcia zarówno u dzieci jak i dorosłych. Sprawdza się w przypadku wielu urazów, przeciążeń sportowych i dolegliwości zawodowych. Wśród tych ostatnich najczęściej wyróżnia się wspomniany już łokieć tenisisty, charakteryzujący się bólem w okolicy łokcia oraz na ręcę po stronie kciuka. Dosyć często występuje również łokieć golfisty, który w przeciwieństwie do poprzedniego zwykle objawia się bólem od strony małego palca. 

Dobrze dobrana orteza na łokieć tenisisty może odpowiednio chronić staw przed głębszymi urazami, zniwelować ból oraz stanowić wsparcie przy wykonywaniu niektórych czynności. Z racji tego, że tego typu schorzenia dotykają zarówno sportowców jak i pracowników, ważne jest aby orteza na łokieć golfisty wspomagała odpowiednio okolice stawu łokciowego podczas uprawiania sportu czy podstawowych czynności w pracy.  

Ortezy i stabilizatory stawu łokciowego stosowane są również w celach profilaktycznych. Elastyczna opaska stawu łokciowego EL-01 wykonana z najwyższej jakości elastycznego materiału nie ograniczy za bardzo możliwości ruchowych, a jednocześnie skutecznie odciąża staw i działa kompresyjnie. Dlatego też opaska na łokieć może być z powodzeniem stosowana przez sportowców będących w ciągłym ruchu. Wśród osób uprawiających sporty obciążające staw łokciowy dużą popularnością cieszy się Stabilizator łokcia SP-G-2060 wyposażony w specjalną poduszkę chroniąca łokieć przed urazami. 

Jak wybrać ortezę na łokieć? 

Orteza stawu łokciowego stosowana w celach prewencyjnych powinna charakteryzować się większą elastycznością umożliwiającą swobodę ruchów. Ortezy dla sportowców pozwalają kontrolować pracę mięśni, utrzymują ciepło oraz łagodzą wszelkie uderzenia i wstrząsy. Warto pamiętać, o tym że orteza powinna przylegać do ciała, szczególnie jeżeli będziesz ją stosować przez długi czas. Jednocześnie kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza i absorpcja wilgoci, dlatego też warto zainwestować w lepszej jakości produkt, który rzeczywiście będzie zapewniał rozwiązanie problemu, a nie tylko chwilową ulgę.

Orteza na złamany łokieć powinna charakteryzować się nieco innym wyglądem i możliwościami, ponieważ ma spełniać funkcję ograniczającą ruchu oraz zapewniać odpowiednią stabilizacja. Dlatego też modele stosowane po poważniejszych urazach są zwykle cięższe i bardziej skomplikowane. Niemniej jednak, nawet bardziej złożona orteza stawu łokciowego z regulacją kąta zgięcia nie powinna powodować podrażnień i nieprzyjemnego ucisku. Ma ona co prawda ograniczać możliwości ruchowe, ale przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu dla użytkownika.
Przy wyborze stabilizatora stawu łokciowego warto poradzić się lekarza lub fizjoterapeuty, który podpowie, jaki rodzaj ortezy będzie najbardziej skuteczny, a zarazem bezpieczny dla danego typu kontuzji. Ponadto dobrze jest realizować zakupy w profesjonalnym sklepie medycznym oferującym jakościowe produkty, które spełniają najwyższe standardy.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl