Wkładki na haluksy - skuteczne rozwiązanie uciążliwego problemu w obrębie stopy
Wkładki na haluksy - skuteczne rozwiązanie uciążliwego problemu w obrębie stopy

W niektórych sytuacjach rozwiązaniem jest leczenie profilaktyczne i zachowawcze, ale niekiedy zachodzi konieczność chirurgicznego usuwania haluksów. Czym dokładnie jest haluks i jakie są przyczyny jego powstawania? I najważniejsze pytanie, jak poradzić sobie z tym uciążliwym problemem? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Co to są haluksy?

Potoczne sformułowanie haluksy pochodzi od łacińskiego słowa paluch. Dokładniejsze i bardziej medyczne określenie brzmi hallux valgus, co w tłumaczeniu oznacza paluch koślawy - jest to druga potoczna nazwa tego popularnego schorzenia. 

Haluksy to jedna z chorób zwyrodnieniowych, która jednocześnie zalicza się do chorób cywilizacyjnych, czyli związanych z rozwojem cywilizacji. Schorzenie to może mieć podłoże zarówno genetyczne, kiedy kolejne pokolenia dziedziczną skłonność do danej przypadłości jak i środowiskowe, czyli takie, które są spowodowane na przykład innymi chorobami, czy noszeniem niewłaściwego obuwia. Problem koślawego palucha dotyka szczególnie kobiet, co jest wynikiem częstego zakładania butów na wysokim obcasie oraz słabszego aparatu więzadłowego damskiej stopy. 

Jak wyglądają haluksy? 

Najprościej mówiąc, haluks to niepoprawne ułożenie największego palca u stopy, który jest powodem wysunięcia się kości śródstopia poza obrys stopy. Dodatkowo, bardzo często duży paluch zachodzi na znajdujący się obok mniejszy palec. Deformacja stopy tego typu jest dosyć bolesna, a co gorsza może wywoływać pęcherze i obrzęk. 

Jak wyglądają haluksy?

Jakie są przyczyny powstawania haluksów?

Jak już wspomnieliśmy, występowanie palucha koślawego może być kwestią genetyczną bądź spowodowaną czynnikami środowiskowymi. Pomijając kwestię dziedziczenia choroby, istnieje kilka przyczyn haluksów, w tym na przykład noszenie niewygodnego lub nieodpowiednio dobranego obuwia. Do wystąpienia palucha koślawego może doprowadzić noszenie butów na wysokich obcasach, a także obuwia z wąskim czubkiem, gdyż w tej sytuacji stopa znajduje się w bardzo niekomfortowej pozycji. 

Wśród przyczyn powstawania haluksów warto wymienić również przewlekłą chorobę zapalną tkanki łącznej, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Osoby, które cierpią na tą chorobę, bardzo często muszą liczyć się z tym, że zwyrodnieniu ulega też kości śródstopia. Inną chorobą powodującą deformacje stopy jest artretyzm, który również wiąże się z deformacją i osłabieniem kości. 

Haluksy pojawiają się również z powodu częstych urazów stóp i związanego z nimi osłabienia mięśni stopy. No i wreszcie ostatni powód, ale na pewno nie najmniej ważny - styl życia. Brak aktywności fizycznej, nadwaga, czy też stojący tryb życia - te czynniki również mogą mieć znaczący wpływ na mniejszą kondycję fizyczną stóp i tworzenie się deformacji w ich obrębie. 

Najbardziej powszechne objawy haluksów 

Najczęstsze objawy haluksów wśród pacjentów stawiających się na wizytę u lekarza to:

 • deformacja stopy i palca widoczna gołym okiem,
 • zaczerwienienie palca i obrzęk,
 • ból haluksów,
 • bolesna wrażliwość stopy na dotyk,
 • problemy z płynnym poruszaniem się,
 • kłopoty z założeniem obuwia na stopę, 
 • współistniejące deformacje. 

Jak leczyć haluksy? Efektywny sposób na palucha koślawego 

Leczenie haluksów z pominięciem operacji jest jak najbardziej możliwe. Wpierw jednak należy się udać do lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie, czyli ortopedy, który zleci wykonanie odpowiednich badań i określi jak bardzo zaawansowana jest choroba u danego pacjenta. Warto mieć na uwadze, że im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym łatwiejsze ono będzie, dlatego lepiej nie ignorować problemu lub leczyć się na własną rękę bez konsultacji z profesjonalistą. 

Lekarz określi jaka metoda leczenia będzie w danym przypadku najbardziej skuteczna. Niekiedy, w leczeniu palucha koślawego konieczna jest ingerencja fizjoterapeuty, który wykonuje specjalistyczne zabiegi, takie jak masaż tkanek głębokich lub uwalnianie punktów spustowych. W większości przypadków lekarz zaleca jednak leczenie zachowawcze i profilaktyczne, w celu zahamowania postępu choroby i zminimalizowania objawów schorzenia. Taka forma leczenia polega na wykorzystywaniu dostępnych przyrządów leczniczych, takich jak maść na haluksy, wkładki ortopedyczne czy aparaty korygujące. 

Walcząc z chorobą nie wolno zapominać o stworzeniu stopie odpowiednich warunków do szybkiej regeneracji, co wiąże się z noszeniem specjalnych butów na haluksy lub chociaż takich, które gwarantującego prawidłowe ułożenie stopy. Wśród obuwia zalecanego w trakcie leczenia znajdziesz również klapki na haluksy, dzięki którym zadbasz o komfortowe ustawianie stopy w warunkach domowych. W leczeniu palucha koślawego przydatne są również wkładki ortopedyczne na haluksy

Leczenie halusów poprzez fizjoterapię.

Wkładki na haluksy - leczenie profilaktyczne i zachowawcze 

Wkładki do butów na haluksy należą do grona akcesoriów medycznych stosowanych w leczeniu zachowawczym i profilaktycznym. W zależności od wybranego rodzaju wkładki na haluksy pełni ona nieco inną funkcję. 

Orteza na haluksy, czy inaczej korektor służy do zmiany ustawień dużego palucha eliminując ból. Jednocześnie przyrząd ten nie ogranicza swobody ruchów, dzięki czemu nadaje się do stosowania w dzień i w nocy. Separator na haluksy umieszczany jest na palcach, przez co umożliwia odseparowanie ich od siebie i wyprostowanie każdego z nich. Tworzony jest z elastycznego materiału, co gwarantuje wygodę i komfort codziennego użytkowania. 

Międzypalcowy klin na haluksy stanowi połączenia wspomnianego już separatora i podstawowej osłony na haluksy. Rolą separatora jest oddzielenie poszczególnych palców od siebie, zaś osłona na paluch koślawy skutecznie redukuje ból i zmniejsza nacisk obuwia na wrażliwe miejsce tym samym zapobiegając otarciom i urazom. 

Wkładki na haluksy dostępne w sklepie MUSI MED

W naszym medycznym sklepie internetowym posiadamy kilka rodzajów wkładek na haluksy, w tym Osłonę żelową na palce zamknięte G004 w bardzo przystępnej ofercie cenowej. Żelowe nakładki na haluksy stanowią skuteczne zabezpieczenie stopy i efektywnie redukują ból. Dlatego osobom posiadającym problem z nachodzącymi na siebie palcami polecamy bardzo komfortowy Klin na haluksy DUO do stosowania w uniwersalnym obuwiu lub Klin na haluksy SEPARATOR DUO odwodzący i korygujący ustawienie palców. 

Wkładki ortopedyczne na haluksy chroniące kość śródstopia.

Operacja na haluksy - kiedy jest niezbędna? 

Jeżeli zaproponowane wcześniej metody leczenia okażą się nieskuteczne lub poziom zaawansowania choroby wskazuje na taką konieczność, lekarz może zadecydować o konieczności przeprowadzenia operacji haluksów. Zabieg polega na skorygowaniu deformacji stopy i zlikwidowaniu bólu umożliwiając pacjentowi powrót do normalnego funkcjonowania. Jednym ze wskazań do operacyjnego usuwania haluksów jest uciążliwy ból, którego nie można zlikwidować w żaden inny, dostępny sposób oraz pogarszający się stan kości śródstopia. 

Jak dbać o stopę po operacji haluksa? 

Rekonwalescencja po zabiegu na haluksy może trwać nawet kilka tygodni, dlatego decyzję o jego przeprowadzeniu warto dokładnie przedyskutować z lekarzem. Po operacji ortopeda zaleca stosowanie odpowiednich butów ortopedycznych lub ortez kończyny dolnej w celu utrzymania stopy w odpowiedniej pozycji i zabezpieczeniu jej przed groźnym wyginaniem. W niektórych sytuacjach zalecane jest również stosowanie kul i lasek ortopedycznych. Warto jednak poddać się operacyjnemu leczeniu, ponieważ skuteczność zabiegów jest na bardzo wysokim poziomie. W wielu przypadkach to jedyny sposób na całkowite pozbycie się haluksów. 

Jak można zapobiec powstawaniu haluksów? 

Aby nie dopuścić do powstania haluksów na stopach, warto zrezygnować z codziennego noszenia szpilek na wysokim obcasie na rzecz wygodnych butów, które nie będą wywierały nacisku na stopę. Jako, że jedną z przyczyn powstawania haluksów był niezdrowy tryb życia, należy pamiętać o zdrowej diecie oraz aktywności fizycznej, w tym specjalnych ćwiczeniach na haluksy, które rozluźniają palce i działają przeciwbólowo. 

Proponujemy wykonywanie kilku podstawowych ćwiczeń haluksów:

 • podnoszenie i opuszczanie małych przedmiotów za pomocą palców u stóp,
 • naprzemienne stanie na jednej nodze (co najmniej 60 sekund na jednej),
 • rozciąganie skrajnych palców stopy,
 • unoszenie dużego palucha do góry przy pomocy rąk i utrzymanie tej pozycji przez co najmniej 30 sekund,
 • unoszenie palucha w górę siłą mięśni stopy bez odrywania pozostałych palców.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl